środa, 28 grudnia 2016

Programujemy się na 2017 rok

Guru XXI wieku to bez wątpienia liderzy branży informatycznej. Ich nieszablonowe myślenie - mówiąc górnolotnie - zmienia oblicze całej planety i wpływa na życie miliardów ludzi.
Mówiąc zaś konkretnie – wpływa także na współczesną edukację i życie oraz pracę nas, polskich nauczycieli.

Stwierdzenia, jak te poniżej, to jeszcze niedawno było science fiction:

„Wszyscy w tym kraju powinni nauczyć się programować komputer, ponieważ to uczy człowieka jak myśleć.” Steve Jobs, współzałożyciel, prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.

 „Chcę, by każdy uczeń na świecie miał lekcje z programowania. Nie po to, by każdy został programistą, ale by każdy nauczył się logicznego myślenia.” Vinton Cerf, wiceprezes Google i jeden z „ojców” Internetu.


I tak oto programowanie, stanowiące jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku, wkracza do powszechnego nauczania. Od przyszłego roku szkolnego w Polsce będą się go uczyć już przedszkolaki.

Nauczyciele bibliotekarze przygotowują się do upowszechniania programowania, aby wspierać nauczycieli i szkoły.
Mamy doświadczenia w Scratch'u zdobyte z Mistrzami Kodowania, wzięliśmy udział w Godzinie Kodowania 2016 i organizujemy BiblioKod. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszym projekcie, śledźcie nasz blog. Już wkrótce szczegółowe informacje.

Zaopatrzyliśmy się w innowacyjną grę do nauki kodowania dla najmłodszych Scottie Go, którą już teraz wykorzystujemy na otwartych zajęciach edukacyjnych.

A co Wy sądzicie o programowaniu? Jak się przygotowujecie do nowego wyzwania? Podoba Wam się? A może już programowaliście z Waszymi Uczniami i macie w związku z tym ciekawe spostrzeżenia?