wtorek, 31 stycznia 2017

Escape room

Post o uprowadzeniu w bibliotece wydać się może nieco ekscentryczny....
Niektórzy mogą nawet pomyśleć, że nauczyciele bibliotekarze wypili dziś rano za dużo kawy.

Jednak to wszystko zdarzyło się  naprawdę!

W ramach akcji Ferie w KPCEN odwiedziła nas dzisiaj rozbawiona grupa z SP nr 10 we Włocławku. Uczniowie po wizycie w bibliotece wybierali się na lodowisko, a tymczasem kilkoro zostało porwanych, a pozostali uwięzieni w escape roomach. 

W uwolnieniu się pomogła im znajomość szkolnych lektur oraz umiejętność posługiwania się słownikami i encyklopediami.



Zobacz więcej

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Poszukiwany Okrutny Smok
UPROWADZENIE W BIBLIOTECE

Okrutny Smok porwał dzieci, które przyszły na Ferie w KPCEN do Biblioteki Pedagogicznej KPCEN we Włocławku i zbiegł z nimi do Internetu. Nasz reporter donosi, że porywacz ostatnio był widziany, jak umykał ze swoimi ofiarami w stronę skrzynek mailowych.

Ruszyła dramatyczna akcja ratunkowa, która postawiła sobie za cel wytropić - dopaść - pokonać Okrutnego Smoka. Zdeterminowane grupy ratowników, sforsowały już tajne hasło do komputera i weszły do sieci. Ale jak wśród tysięcy, BA! Milionów! skrzynek mailowych odnaleźć tę właściwą?

Nasi eksperci radzą, aby poszukać jej pod rozsypanką wyrazową.

Dzielni ratownicy! Ułóżcie rozsypankę, być może po uporządkowaniu wyrazów znajdziecie adres skrzynki Okrutnego Smoka. Będziecie mogli napisać do niego maila z prośbą o uwolnienie porwanego kolegi.


Spełnijcie wszystkie jego żądania! 
Wasi koledzy są bezcenni!



poniedziałek, 30 stycznia 2017

Ferie w KPCEN



Dziś rozpoczęliśmy z samego rana! Gościliśmy bardzo sympatyczną grupę dzieci oraz nauczycieli z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 we Włocławku. Był teatrzyk Kamishibai, chusta i tunel Klanzy, grywalizacja i rozmowy o książkach, a także kilka minut gier on-line.








Na zajęcia można się jeszcze zapisać.




Zobacz więcej

środa, 25 stycznia 2017

Zima, zima, zima!

 
Ferie zimowe w naszym regionie za pasem, dlatego z uwagą czytamy prognozy pogody. Mamy nadzieję na zimę taką, jak na załączonych obrazkach. Te i inne bajkowe widoki możecie obejrzeć z bliska (i w oryginale!) w naszej czytelni. Gościmy wystawę wyjątkowych prac plastycznych dzieci z różnych zakątków świata. Jakich? Sami sprawdźcie! 

Wystawa powstała we współpracy z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. 
Bez względu na aurę na zewnątrz,warto znów zobaczyć zimę marzeń oczami dzieci.

Warto również spędzić z nami trochę czasu, bo przygotowaliśmy ciekawy program dla dorosłych i dzieci, nauczycieli i uczniów.


ZAPRASZAMY
                                                                   
                                                                                       

niedziela, 22 stycznia 2017

Ubierz się w książkę

Ostatnio żartowaliśmy sobie w naszym gronie, że gdybyśmy dzielili się z Wami spontanicznie wszystkim, o czym chcemy powiedzieć, to ukazywało by się po kilka postów dziennie. A przecież nie chcemy zasypywać Was postową lawiną i dlatego trochę hamujemy. Niemniej - kilka tekstów czeka z niecierpliwością na opublikowanie😏.

Nie możemy jednak powstrzymać się przed pokazaniem naszych poczynań z końca ubiegłego tygodnia. Robiliśmy, zresztą nie po raz pierwszy, sleeveface. To taka nowoczesna, kreatywna i zabawna forma popularyzacji naszych zbiorów.

Każda kolejna sesja daje coraz lepsze efekty, bo wbrew pozorom nie jest łatwo wpasować się w kadr tak, aby wszystkie elementy się zgrały. Niektóre nasze dokonania są już bliskie mistrzostwu i jesteśmy z nich baaaaaardzo dumni.

Głosujcie na najlepsze sleeveface na naszym facebooku.



Przy okazji - pozdrawiamy Krzysztofa K.
(i wcale nie mamy na myśli Krzysztofa Kolumba!!!)

czwartek, 19 stycznia 2017

Wchodzimy do gry

Lubimy zadawać pytania, ponieważ pobudzają one do myślenia. Dlatego wspólnie z nauczycielami, podczas kolejnego już spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia AKADEMIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY zastanawialiśmy się, jak zachęcić uczniów do czytania.





Nasze spotkania koncentrują się wokół zagadnień związanych z nowoczesnymi formami pracy z uczniami oraz wykorzystaniem niestandardowych form i metod popularyzujących czytelnictwo.

Podczas ostatniego uczestnicy poznali grywalizację jako angażującą formę pracy z grupą. Tworzyliśmy  dotyczące lektur i książek gry planszowe, mogące stanowić zachętę do sięgnięcia po słowo pisane.



Ale uwaga, na tym nie koniec! Zapraszamy do udziału w kursie online "Grywalizacja jako nowoczesna forma pracy z uczniem" – jeśli chcesz poznać tajemnice tworzenia angażujących uczniów gier dydaktycznych zapisz się

    

i wejdź na kolejny level!

środa, 18 stycznia 2017

Fanfary !!!

Fanfary na naszym blogu można usłyszeć tylko „uszami wyobraźni”, ale właśnie w nie dmiemy, bo BiT już zaczął spełniać swoją rolę. Do naszego posta o ogłoszonych przez Sejm RP patronatach roku 2017 zamieszczono komentarz, który publikujemy w całości, bo to informacja z cyklu „tego nie dowiecie się w szkole”:

„Z kolei wśród 5 uchwał senackich dotyczących patronów na 2017 Rok znalazł się Generał Józef Haller, wybitny dowódca i strateg. Pewnie nie wszystkim wiadomo, że Józef Haller był przyjacielem i wielbicielem talentu Poli Negri, gwiazdy światowego kina wywodzącej się z Lipna. Aktorka gościła generała w Beverly Hills podczas jego wizyty w Los Angeles w 1923 roku.”

Od siebie dodamy, że pozostałe cztery patronaty to: Tadeusz Kościuszko, Władysław Raczkiewicz, Władysław Biegański, Senat ogłosił także bieżący rok Rokiem Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia.
Autora komentarza – serdecznie pozdrawiamy!

wtorek, 17 stycznia 2017

Lapbook - to warto wiedzieć


Jak wejść do tajemniczego ogrodu przez dziurkę od klucza? Jak zmierzyć temperaturę za pomocą flamastra i ubrać papierową postać?

„Tajemniczy ogród”, „Cztery pory roku”, „Nowe słówka – nowe pomysły” to wybrane tematy projektów, którymi zajęli się uczestnicy szkolenia „Lapbook – pomysł na projekt edukacyjny”.

Tworzyliśmy makiety lapbooków, których inspiracją była nasza dotychczasowa praktyka i wymiana doświadczeń owocująca tak innowacyjnymi pomysłami, że nas samych zaskakiwały!

Jak wykorzystać lapbook do realizacji projektu, zajęć i lekcji, by zmotywować uczniów do nauki? Te pytania zdominowały nasze spotkania.

Przed nami kolejne szkolenia – zapraszamy!

Co powstało? Jakimi narzędziami posługiwaliśmy się? Jakie były efekty? 

Zobaczcie naszą galerię zdjęć!




poniedziałek, 16 stycznia 2017

IBUKowa gratka

Zajrzyjcie do naszego IBUKa. Czeka tam prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników czytania i polskiego filmu.

  • Czy wyobrażacie sobie Seksmisję bez Jerzego Stuhra?
  • Nie do wiary, ale Jerzy Antczak uważał Noce i dnie Marii Dąbrowskiej za absolutnie niefilmową, najnudniejszą książkę świata!
  • Dlaczego Japończycy utożsamiają się z Maćkiem Chełmickim z ekranizacji Popiołu i diamentu?
Na te i inne - nierzadko dziwne - pytania odpowiada „Tak się kręciło” Andrzeja Klima. Idealna e-lektura na chłodne, ciemne styczniowe popołudnia i wieczory.

Książka dostępna na naszym IBUKu do końca stycznia!

Jeśli jeszcze nie Masz kodu dostępu do wirtualnej czytelni – zapraszamy do naszej biblioteki po odbiór kodu, dzięki któremu staniesz się wirtualnym czytelnikiem!

Jeśli chcesz wyrazić opinię o tej lekturze - zamieść komentarz!

środa, 11 stycznia 2017

Must have !

Jest unikatowy, oryginalny, niepowszedni, spersonalizowany, inny za każdym razem. Niepowtarzalny. Kolorowy, monochromatyczny, albo biało-czarny. Bardzo serio lub na wesoło.
Absolutne ‘Must Have’ każdego nadążającego za trendami nauczyciela.

Lapbook – książka robiona na kolanie – od pewnego czasu przebojem wkraczająca do szkół. Zdobywa sympatyków, zwolenników. I entuzjastów.

Musisz go mieć! A może już nad nim pracujesz?

Każdy z filmików na youtube o tym, jak go zrobić, ma kilka tysięcy wyświetleń. Linkujemy najpopularniejszy, który obejrzało już prawie 76 tysięcy osób:


Więcej o lapbookach na warsztatach przygotowanych przez naszą bibliotekę:


Poprowadzą je Agata i Magda, więc na pewno będzie ciekawie.


środa, 4 stycznia 2017

Witajcie w 2017 roku!!!

Czy zaplanowaliście już przedsięwzięcia związane z patronatami roku 2017?

Sejm RP uchwalił, że ten rok będzie miał za patronów: Rzekę Wisłę, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszkę.

Chętnie usłyszymy, jakie działania w związku z tym podejmujecie.


My na początek proponujemy nasz autorski quiz, który dla Was przygotowaliśmy: