czwartek, 19 stycznia 2017

Wchodzimy do gry

Lubimy zadawać pytania, ponieważ pobudzają one do myślenia. Dlatego wspólnie z nauczycielami, podczas kolejnego już spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia AKADEMIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY zastanawialiśmy się, jak zachęcić uczniów do czytania.

Nasze spotkania koncentrują się wokół zagadnień związanych z nowoczesnymi formami pracy z uczniami oraz wykorzystaniem niestandardowych form i metod popularyzujących czytelnictwo.

Podczas ostatniego uczestnicy poznali grywalizację jako angażującą formę pracy z grupą. Tworzyliśmy  dotyczące lektur i książek gry planszowe, mogące stanowić zachętę do sięgnięcia po słowo pisane.Ale uwaga, na tym nie koniec! Zapraszamy do udziału w kursie online "Grywalizacja jako nowoczesna forma pracy z uczniem" – jeśli chcesz poznać tajemnice tworzenia angażujących uczniów gier dydaktycznych zapisz się

    

i wejdź na kolejny level!

środa, 18 stycznia 2017

Fanfary !!!

Fanfary na naszym blogu można usłyszeć tylko „uszami wyobraźni”, ale właśnie w nie dmiemy, bo BiT już zaczął spełniać swoją rolę. Do naszego posta o ogłoszonych przez Sejm RP patronatach roku 2017 zamieszczono komentarz, który publikujemy w całości, bo to informacja z cyklu „tego nie dowiecie się w szkole”:

„Z kolei wśród 5 uchwał senackich dotyczących patronów na 2017 Rok znalazł się Generał Józef Haller, wybitny dowódca i strateg. Pewnie nie wszystkim wiadomo, że Józef Haller był przyjacielem i wielbicielem talentu Poli Negri, gwiazdy światowego kina wywodzącej się z Lipna. Aktorka gościła generała w Beverly Hills podczas jego wizyty w Los Angeles w 1923 roku.”

Od siebie dodamy, że pozostałe cztery patronaty to: Tadeusz Kościuszko, Władysław Raczkiewicz, Władysław Biegański, Senat ogłosił także bieżący rok Rokiem Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia.
Autora komentarza – serdecznie pozdrawiamy!

wtorek, 17 stycznia 2017

Lapbook przez dziurkę od klucza


Jak wejść do tajemniczego ogrodu przez dziurkę od klucza? Jak zmierzyć temperaturę za pomocą flamastra i ubrać papierową postać?

„Tajemniczy ogród”, „Cztery pory roku”, „Nowe słówka – nowe pomysły” to wybrane tematy projektów, którymi zajęli się uczestnicy szkolenia „Lapbook – pomysł na projekt edukacyjny”.

Tworzyliśmy makiety lapbooków, których inspiracją była nasza dotychczasowa praktyka i wymiana doświadczeń owocująca tak innowacyjnymi pomysłami, że nas samych zaskakiwały!

Jak wykorzystać lapbook do realizacji projektu, zajęć i lekcji, by zmotywować uczniów do nauki? Te pytania zdominowały nasze spotkania.

Przed nami kolejne szkolenia – zapraszamy!

Co powstało? Jakimi narzędziami posługiwaliśmy się? Jakie były efekty? 

Zobaczcie naszą galerię zdjęć!
poniedziałek, 16 stycznia 2017

IBUKowa gratka

Zajrzyjcie do naszego IBUKa. Czeka tam prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników czytania i polskiego filmu.

  • Czy wyobrażacie sobie Seksmisję bez Jerzego Stuhra?
  • Nie do wiary, ale Jerzy Antczak uważał Noce i dnie Marii Dąbrowskiej za absolutnie niefilmową, najnudniejszą książkę świata!
  • Dlaczego Japończycy utożsamiają się z Maćkiem Chełmickim z ekranizacji Popiołu i diamentu?
Na te i inne - nierzadko dziwne - pytania odpowiada „Tak się kręciło” Andrzeja Klima. Idealna e-lektura na chłodne, ciemne styczniowe popołudnia i wieczory.

Książka dostępna na naszym IBUKu do końca stycznia!

Jeśli jeszcze nie Masz kodu dostępu do wirtualnej czytelni – zapraszamy do naszej biblioteki po odbiór kodu, dzięki któremu staniesz się wirtualnym czytelnikiem!

Jeśli chcesz wyrazić opinię o tej lekturze - zamieść komentarz!