piątek, 10 lutego 2017

I zaczynamy kołowanie…

To już ostatni dzień ferii w naszej bibliotece. Oczywiście kończymy je nietypowo – dopasowując się do aury rozgrzewamy nasze szare komórki ruchem zaprogramowanym w takt muzyki. W tle pracujemy ze Scratchem, Scottie Go! i … ciepłym i puchatym, które przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości i zagościło w aplikacji Kodable!


   Polecamy strony WWW do nauki kodowania:  
                                              

                                    KODABLE               SCRATCH                                    

             

I oczywiście literaturę z naszych zbiorów, którą już teraz można zamówić i wypożyczyć w naszym katalogu


Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi autorskimi artykułami dotyczącymi tematu:

  • Magdalena Brewczyńska, Minecraft na usługach biblioteki ,  Biblioteka Centrum Informacji 2016, nr 2, s. 9-10.
  • Magdalena Brewczyńska, Marcin Ćwikliński, Apka dla biblioteki czyli Jak stworzyć aplikację mobilną dla biblioteki, Biblioteka Centrum Informacji 2015, nr 4, s. 7-9.
  • Barbara Leszczyńska, Programujemy w bibliotece , UczMy 2015, nr 2, s. 53.

A tutaj  obejrzyjcie zdjęcia:

środa, 8 lutego 2017

Zakodowani na bezpieczny Internet


Kolejny dzień ferii zbiegł się z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzony był 7 lutego. Dlatego wczorajsze zajęcia przebiegały pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Gośćmi zajęć byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku.

Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego żeglowania po sieci. Rozmawialiśmy o tym, że Internet to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki, ale miejsce, po którym krążą dziwne i niebezpieczne stwory zwane Sieciuchami: Kradziej, Bełkot, Śmieciuch i Kłamacz. 

A ponieważ bardzo lubimy kodować, dlatego przemierzaliśmy sieć, tworząc algorytmy dla Sieciaków: Kasi i Tomka. Staraliśmy im się pomóc bezpiecznie przemierzać wirtualny świat.

Na koniec spotkania dzieci doszły do wniosku, że Internet nie jest dobry ani zły; źli bywają tylko ludzie, którzy go używają!


A ponieważ lubimy dzielić się wiedzą polecamy bezpieczne i przyjazne strony www dla dzieci:

wtorek, 7 lutego 2017

Dzień Bezpiecznego Internetu


Dzień Bezpiecznego Internetu przypada w tym roku w czasie ferii  - 7 lutego.
Bezpieczeństwo w sieci jest współcześnie tak ważnym zagadnieniem, że należy o nim mówić i przy specjalnych okazjach, i na co dzień.

Przypominając o wydarzeniu, proponujemy na początek quiz - sprawdźcie, co wiecie o bezpiecznym Internecie.


Jesteśmy też bardzo ciekawi, jakie przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem w sieci podejmujecie ze Swoimi Uczniami?


Może chcecie się podzielić z nami i innymi Czytelnikami BiTu?
Co wiesz o bezpieczeństwie w Internecie:poniedziałek, 6 lutego 2017

Ferie z Klopsikiem


To już kolejny dzień Ferii w KPCEN w naszej bibliotece. Motywem przewodnim dzisiejszego spotkania stało się programowanie. Dzieci uczyły się układać proste skrypty pozwalające naszej maskotce – Klopsikowi przedostawać się przez labirynty i uniknąć niebezpieczeństw. Układaliśmy przy tym pasjonujące opowiadania, które wkrótce opublikujemy! 
Skrypty towarzyszyły nam również przy układaniu tańca dla robotów.

Podczas zajęć wykorzystywaliśmy między innymi grę Scottie Go! Dzięki umiejętnościom programowania, które dzieci przećwiczyły zarówno na kratownicy, jak i w innych środowiskach pracy z różnymi apkami - losy  sympatycznego kosmity Scottiego – Klopsika potoczyły się dobrze. Pomogliśmy Scottiemu - Klopsikowi zdobyć części zamienne do pojazdu programując jego ruchy. Ale to dopiero początek naszej przygody z programowaniem!

Chcesz otrzymać ciekawy scenariusz zajęć z programowania? Napisz do nas na blogu i odpowiedz na pytanie: co dla Ciebie znaczy programowanie?

Więcej o grze:                                                                     
Zobacz więcej zdjęć: