piątek, 24 lutego 2017

Dla wirtualnych czytelników

Dla naszych zarejestrowanych użytkowników trzeci rok wykupujemy dostęp do wirtualnej czytelni IBUK Libra. Możecie czytać w dowolnym czasie, miejscu, na własnych urządzeniach mających dostęp do Internetu. 
Rejestrując się na platformie IBUK i wprowadzając kod PIN, stajecie się wirtualnymi czytelnikami.
Pytajcie o kody i sposób korzystania w naszej Wypożyczalni.

Gdy nie ma w pobliżu nauczyciela bibliotekarza, zawsze można skorzystac z instruktażowych filmów w Internecie.środa, 22 lutego 2017

Zajrzyj do spisów treści

Cały czas pracujemy intensywnie nad doskonaleniem naszego katalogu OPAC WWW, dostosowując go do potrzeb Użytkowników. W opisach katalogowych zbiorów pojawiła się nowa opcja SPIS TREŚCI. Już teraz możecie wirtualnie przeglądać spisy treści ponad 800 naszych nowości za pośrednictwem  katalogu. Codziennie więcej opisów katalogowych jest w ten sposób wzbogacanych i mamy nadzieję, że to ułatwi Wam dotarcie do poszukiwanych informacji.

Krótki filmik poniżej przygotowaliśmy dla Was, aby pokazać jak korzystać ze spisu treści on-line.wtorek, 21 lutego 2017

Szperacz biblioteczny

Podglądamy, co się dzieje w bibliotekach szkolnych!

A dzieje się dużo – w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Izbicy Kujawskiej odbyły się warsztaty Kreatywno - Edukacyjne "Mydlarnia".

Możemy się tylko domyślać, jaka była to frajda połączona z nauką! Spotkanie odbyło się w ramach prowadzenia innowacji pedagogicznej w klasach 0 - III. 

Uczniowie wykonywali własnoręcznie mydełka glicerynowe w formie słodkich babeczek, następnie ozdabiali je i pakowali, ponieważ miał to być prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wzięły również udział w pokazie chemicznym "pasta do zębów dla słonia", "wulkan" oraz sprawiającym najwięcej radości pokazie ogromnych baniek mydlanych.

                                          
                                                 
                                                                                   ZOBACZ PEŁNĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ TUTAJ
                                     Uwaga! Jeśli chcecie podzielić się swoimi przedsięwzięciami, przesyłajcie relacje na adres: wypozyczalnia@cen.info.pl w temacie wpiszcie hasło: "Szperacz biblioteczny"
   
                             

poniedziałek, 20 lutego 2017

Jak zachęcać do czytania?

17 lutego spotkaliśmy się w ramach sieci współpracy i samokształcenia z nauczycielami bibliotekarzami. Ponieważ w naszych pracach jest ważna wymiana doświadczeń nie tylko na poziomie lokalnym – ale także ogólnopolskim, dlatego tym razem sięgnęliśmy po pomysły na pracę z uczniami aż do Elbląga.

Naszym prelegentem podczas webinarium był Mateusz Parandowski z Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. Zaprezentował różne techniki i metody pracy z uczniami – a wśród nich szyfrowanie i grę terenową.

Dalej rozmawialiśmy o bieżących zadaniach bibliotek szkolnych w kontekście arkusza kontroli  w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej. Ponadto współpracujący z naszą Placówką nauczyciele bibliotekarze prezentowali opracowane przez siebie literackie gry edukacyjne!

A dla Was:

ARKUSZ KONTROLI  w zakresie prawidłowości organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej

oraz fotorelacja z naszego spotkania: