sobota, 4 marca 2017

Eksperymenty ze światłem

Zaczęło się rok temu – od wystawy Światłopodgląd. Od tego czasu eksperymentujemy ze światłem w różny sposób. Elementem stałym, który towarzyszy nam podczas tych doświadczeń jest literatura, która wyznacza granice działań, kreuje nowe inspiracje. W ten sposób pokazujemy wartość słowa pisanego, które potrafi budować nowe światy a ograniczać je może tylko nasza wyobraźnia.  
Nasze ostatnie zajęcia opierały się na technice malowania światłem - light painting, jest to technika fotograficzna polegająca na wykorzystywaniu długiego czasu naświetlania w aparacie oraz użyciu sztucznego światła do naświetlenia zdjęcia.
Efekty uzyskane w ten sposób przypominają bardziej abstrakcyjne grafiki niż fotografie, ale jest to znakomita zabawa oraz możliwość sfotografowania czegoś w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj.
Natomiast zabawy z białym światłem, które składa się z różnych kolorów, stały się punktem wyjścia do tworzenia teatru cieni i eksperymentów, które zabierają w ekscytującą podróż do świata złudzeń i fal świetlnych.
Wkrótce dalsze relacje, pomysły i inspiracje! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat – piszcie w komentarzach – odpowiemy na każdy post. Jeśli nie, my znajdziemy dla Was ekspertów, którzy udzielą informacji.Uwaga - konkurs

Czytelnikom BiT-u przekazujemy  informację, którą otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej szkoły:

"Serdecznie zapraszamy do udziału w  XXII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji K. K. Baczyńskiego, który odbędzie się 18 marca 2017 r. w Zespole Szkół nr 4 im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku na ul. Kaliskiej 108. Wezmą w nim udział recytatorzy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wykonawcy poezji śpiewanej. Specjalnie powołane komisje ocenią wystąpienia uczestników, biorąc pod uwagę:  interpretację utworów, dobór tekstów, kulturę słowa oraz wrażenie artystyczne. Młodzież przedstawi różnorodne utwory utalentowanego poety pokolenia Kolumbów. Za pomocą tekstów poetyckich opowie o miłości, śmierci, Ojczyźnie.

Przesłuchania rozpoczną się o godz. 9:00. Uroczystość zakończy koncert laureatów  oraz wręczenie nagród najlepszym interpretatorom poezji  K. K. Baczyńskiego."

W imieniu Organizatora zachęcamy wszystkich miłośników poezji Baczyńskiego do udziału w konkursie. Dokładne informacje umieszczone są na stronie internetowej szkoły 👉TUTAJ

Ze swej strony rekomendujemy materiały z naszych zbiorów poświęcone Poecie:
  • Mateusz Kościukiewicz jako Baczyński : materiały edukacyjne do filmu Kordiana Piwowarskiego "Baczyński", Warszawa, 2012.
  • Ewa Grodecka, Różne odsłony poezji , Język Polski w Liceum 2015/2016, nr 2, s. 100-105.
  • Jerzy Święch, Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Warszawa, 1991.
  • Żołnierz, poeta, czasu kurz... : wspomnienia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, pod red. Zbigniewa Wasilewskiego,  Kraków, 1979.
  • Stanisław Stabro, Chwila bez imienia : o poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Chotomów, 1992.
  • Na głos ojczyzny... : montaże poetycko-muzyczne, inscenizacje, konkurs z okazji 200 rocznicy powstania kościuszkowskiego oraz 50 rocznicy powstania warszawskiego i śmierci K. K. Baczyńskiego, Elżbieta Gałczyńska, Zofia Garczyk, Elżbieta Szczepańska, Płock, 1993.


                                                                        
Elżbieta Pawłowska, Z poezją na ustach , UczMy 2014, nr 4, s. 60-61.
   

czwartek, 2 marca 2017

Szperacz biblioteczny 2

Dzisiaj o wyszperanym przez nas w bibliotekarskiej prasie świetnym pomyśle na aktywizację czytelniczą uczniów. 
W   Bibliotece w Szkole nr 2/2017 (numer dostępny w naszej Czytelni) Koleżanki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach - Katarzyna Drogoś i Ewa Piątek - piszą, jak prowadziły konkurs czytelniczy on-line Podejmij wyzwanie czytelnicze.

Idea wykorzystania bloga jako narzędzia do popularyzacji literatury została przez nauczycieli bibliotekarzy z Katowic potraktowana w bardzo kreatywny i innowacyjny sposób. Lektura bloga pokazuje, że wdrożenie pomysłu dało efekt w postaci zaangażowania gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalych w naprawdę fajne działania, a przede wszystkim zadaje kłam stwierdzeniu, że współczesna młodzież nie czyta książek!
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem oraz zajrzenia na 👉katowicki blog

Jeśli pomysł Was zainspirował lub chcecie podzielić się swoimi przedsięwzięciami, przesyłajcie relacje na adres wypozyczalnia@cen.info.pl, w temacie wpiszcie hasło "Szperacz biblioteczny".

poniedziałek, 27 lutego 2017

Uzależnieni od kodowania

Potrafimy dostrzec możliwość kodowania prawie wszędzie, mimo tego ciągle szukamy inspiracji i pomysłów na nasze kolejne działania.


A jako entuzjaści kodowania i programowania znaleźliśmy sposób na miłe spędzenie soboty😏! W ten dzień doskonaliliśmy nasze umiejętności pod czujnym okiem Mistrzyń Kodowania - Agnieszki i Ani👍.


Jak myślicie? co tym razem Wam proponujemy?
     naszą ulubioną stronę Mistrzów Kodowania 👉TUTAJ
     zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem programowania i kodowania  👉 TUTAJ
     warsztaty „Podstawy kodowania i programowania w praktyce szkolnej”👉 TUTAJ

A TUTAJ fotorelacja z warsztatów
👇

Biblioteki promujące talenty


     W imieniu Miejsko-Gminnej Biblioteki w Skępem zapraszamy Waszych utalentowanych literacko Uczniów do udziału 
XV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Gustawa Zielińskiego.
Wydarzenie od wielu lat cieszy się dużym powodzeniem w skali całego kraju, a także kultywuje pamięć o urodzonym w naszym regionie oraz pochowanym w Skępem pisarzu i poecie niepodległościowym epoki romantyzmu. Cenny księgozbiór poety stanowił podstawę do utworzenia Biblioteki Towarzystwa Naukowego w Płocku.

Gustaw Zielinski
- portret ze strony Wikipedii

               

                                           REGULAMIN KONKURSU      STRONA BIBLIOTEKI