poniedziałek, 23 października 2017

Tydzień Otwartej Nauki



Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki  w tym roku odbywa się
od 23 do 29 października.

Czym jest otwarta nauka i dlaczego upowszechnianie tej idei jest istotne dla nauczycieli i bibliotekarzy najlepiej wyjaśnią filmiki poniżej.

Otwartość w nauce i edukacji jest naszym sprzymierzeńcem, niezależnie od tego, czy jesteśmy autorami, czy użytkownikami publikacji .
                                                                


środa, 18 października 2017

Tymczasem w naszej czytelni ...

                                                                                 ... tętni życie. 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Przedszkolaki podziwiają wystawy prac plastycznych.




Nauczycielski klub dyskusyjny "Po lekcjach Nowomiejska 15 A" również znalazł tu przytulną przystań.



środa, 11 października 2017

Zgłoś się po nowy PIN do IBUKa


Po raz kolejny oferujemy zarejestrowanym użytkownikom naszej biblioteki całodobowy i bezpłatny dostęp do Wirtualnej Czytelni IBUK zawierającej około 1,5 tysiąca pozycji książkowych w wersji elektronicznej. 

Dostęp do platformy IBUK jest możliwy po zalogowaniu do serwisu i aktywacji kodu dostępu PIN. 
Od 9 października b.r. nowe kody PIN można otrzymać w Wypożyczalni. Można też wysłać maila na adres wypozyczalnia@cen.info.pl, a odeślemy Wam nowe PIN-y pocztą elektroniczną. 

Więcej o sposobie korzystania z wirtualnej czytelni dowiecie się, klikając w etykietę „IBUK” poniżej tego tekstu. W archiwalnych postach znajdują się filmy instruktażowe.

Zapraszamy do nas i korzystania z naszych materiałów tradycyjnie i online. 

wtorek, 3 października 2017


Zapraszamy do gry

Nauczycieli wraz z Uczniami zapraszamy na zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem gier i grywalizacji. Wykorzystanie mechaniki gier dla podniesienia atrakcyjności i efektywności edukacji to zaczerpnięta z marketingu i biznesu metoda, która sprawdza się w nauczaniu. Oferujemy udział w grywalizacjach:

KLUCZ DO BIBLIOTEKI gra typu „gra miejska” dla uczniów w wieku od 13 lat. Gra odbywa się na terenie naszej placówki. Uczestnicy podzieleni na drużyny walczą o zdobycie klucza do biblioteki, wykonując zadania z zakresu: czytania ze zrozumieniem, korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii, znajomości lektur, umiejętności korzystania z elektronicznego katalogu bibliotecznego. Wykonanie zadań wymaga także kreatywności, spostrzegawczości, umiejętności pracy pod presją czasu. 
Zabawa trwa  około 90 minut.

POKÓJ SZYFRÓW gra typu „escape room” dla uczniów od 12 lat. Zamknięci w pokoju uczestnicy podzieleni na drużyny rozwiązują pod presją czasu (40 minut) zagadki matematyczne, logiczne, literackie. Muszą wykazać się umiejętnością współpracy w grupie.

ROBOT ROBERT gra typu „gra miejska” odbywająca się na terenie naszej placówki. Mogą w niej brać udział uczniowie w wieku od 10 lat. Podzieleni na drużyny uczestnicy pomagają Robotowi Robertowi odzyskać utracony bilet powrotny z wakacji. Uczestnicy wykorzystują i doskonalą umiejętności programowania i kodowania z komputerami i bez komputerów, posługują się algorytmami. Czas trwania 60 – 90 minut.

UPROWADZENIE gra typu „escape room” dla uczniów od 13 lat. Drużyny ratowników walczą o uwolnienie kolegów porwanych i uwięzionych przez Okrutnego Smoka. Muszą się wykazać umiejętnościami korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii, logicznego myślenia, spostrzegawczości, kreatywności, czytania ze zrozumieniem.  Czas zabawy – około 60 minut.

W PUSTYNI I W PUSZCZY - ZABAWA DOPIERO SIĘ ROZPOCZYNA. Odwrócona lekcja z wykorzystaniem gry planszowej, podsumowująca omawianie lektury. Czas zajęć – 45-60 minut.

W PUSTYNI I W PUSZCZY – turniej klasowy. Zabawa na zakończenie omawiania lektury szkolnej z wykorzystaniem narzędzi dostarczonych przez grę planszową. Uczestnicy wykazują się znajomością lektury, argumentowaniem, myśleniem strategicznym, kreatywnością. Czas trwania turnieju 40 – 60 minut.

TRZĘSIENIE DANYCH – odwrócona lekcja dla uczniów od 13 lat z wykorzystaniem gry karcianej „Trzęsienie danych”. Tematyka zajęć dotyczy bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych w internecie oraz odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Czas – 40-50 minut.

Na wszystkie zajęcia można się zapisywać telefonicznie: 54 231 33 42, wew. 32
oraz mailowo: czytelnia@cen.info.pl 


Wszyscy uczniowie potrafią czytać

Trwa Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Tradycyjnie włączamy się w jego obchody. W tym roku przebiegają one pod hasłem 
"UCZEŃ Z DYSLEKSJĄ TEŻ CZYTA KSIĄŻKI"

Chcemy, aby wszyscy nasi uczniowie potrafili i lubili czytać.

 W dniach 2 - 8 października 2017 szczególnie polecamy:

  • otwarte zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem robotów Dash i Dot wprowadzające dziecko w świat czytania poprzez zabawę z programowaniem,
  • multimedialne prezentacje materiałów bibliotecznych,
  • ekspozycje zbiorów oraz spisy literatury popularyzujące wiedzę i świadomość związane z dysleksją.