czwartek, 28 maja 2020

Atrakcyjnie w edukacji zdalnej

Lerning Apps to popularna internetowa aplikacja, która doskonale działa na interaktywnej tablicy, komputerze, tablecie i smartfonie. Możemy korzystać z gotowych edukacyjnych "apek" przygotowanych przez innych jej użytkowników lub tworzyć własne. Opcji do wyboru jest bez liku. Doskonale uatrakcyjnią też pracę zdalną i na pewno szybko się nie znudzą, a nauczycielom dają możliwość moderowania zdalnie pracy uczniów. 

Jeśli jeszcze nie próbowałaś/eś, zacznij zabawę od posegregowania śmieci:

poniedziałek, 25 maja 2020

Atrakcyjnie w edukacji zdalnej


„UL z książkami”  literacki festiwal online dobiegł końca. Odbyło się 50 spotkań z autorkami i autorami, ważnymi postaciami polskiej współczesnej literatury.
Jeśli ktoś przegapił, zapomniał albo chce do tych spotkań powrócić, może to zrobić na facebookowej stronie 👉Unii Literackiej. Nagrania to nieoceniony dla polonistów i nauczycieli bibliotekarzy materiał, który można i warto wykorzystać z uczniami w pracy zdalnej oraz wtedy, gdy wrócimy już do szkolnych klas. Poniżej lista autorów:

Dorota Masłowska, Marta Guśniowska (dla dzieci), Elżbieta Pałasz (dla dzieci), Agata Tuszyńska, Przemysław Owczarek, Piotr Stankiewicz, Magdalena Parys, Jacek Galiński, Barbara Gawryluk (dla dzieci), Ewa Karwan-Jastrzębska (dla dzieci), Jakub Żulczyk, Miłosz Biedrzycki, Klementyna Suchanow, Daniel Odija, Justyna Sobolewska & Duch Kornela Filipowicza, Joanna Fabicka (dla dzieci), Anna Dziewit-Meller (dla dzieci), Katarzyna Tubylewicz, Krystyna Lars, Jakub Szamałek, Stanisław Łubieński, Joanna Bator, Roksana Jędrzejewska (dla dzieci), Joanna Mueller (dla dzieci), Stefan Chwin, Julia Fiedorczuk, Ewa Winnicka & Cezary Łazarewicz, Inga Iwasiów, Wojciech Chmielarz, Joanna Olech (dla dzieci), Grzegorz Kasdepke (dla dzieci), Olga Tokarczuk, Radek Wiśniewski, Max Cegielski, Grażyna Plebanek, Iwona Chmielewska, Marta Guzowska (dla dzieci), Justyna Czechowska (dla dzieci), Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Bianka Rolando, Mikołaj Grynberg, Sylwia Chutnik, Ziemowit Szczerek, Marcin Szczygielski (dla dzieci), Kaja Malanowska (dla dzieci), Michał Rusinek (dla dzieci), Urszula Zajączkowska, Jacek Dehnel, Magdalena Grzebałkowska, Zygmunt Miłoszewski.
źródło obrazka: pixaby.com

piątek, 22 maja 2020

Co można robić w domu?


Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019, z którego wynika, że przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39%  Polaków. Rok wcześniej było to 37%. Coś drgnęło.
Wszystkich "książokolubów" i "książkopożeraczy" zainteresuje na pewno, że od wczoraj trwają 👉 Wirtualne targi książki BOOK TARG, w czasie których możemy zapoznać się z wydawniczymi nowościami, zrobić książkowe zakupy oraz wirtualnie spotkać się z pisarzami i ich sympatykami. Odbyły się już spotkania z Alkiem Rogozińskim – młodym, zdobywającym popularność twórcą powieści kryminalnych i obyczajowych, profesorem Jerzym Bralczykiem – polskim językoznawcą,  specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, jednym z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego, Anną Sakowicz – autorką książek dla dorosłych i dzieci, bliską nam, bo w przeszłości doradcą metodycznym nauczycieli języka polskiego, redaktor naczelną regionalnego pisma pedagogicznego. Targi i spotkania z pisarzami i twórcami będą trwały cały weekend.
 źródło obrazka: pixaby.com

czwartek, 21 maja 2020

Atrakcyjnie w edukacji zdalnej

Oczywiście - wycieczka zdalna. "Podróże kształcą" to utarty slogan, ale jest w nim wiele prawdy. Zdalna wycieczka nie wypełnia wszystkich punktów atrakcyjnej podróży: nie możemy być razem, chłonąć atmosfery i zapachu miejsca, spróbować miejscowych specjałów, nie możemy nawet znudzić się długą jazdą i w kółko pytać "daleko jeszcze?". Wirtualna podróż może jednak wywołać tęsknotę i stać się inspiracją do prawdziwych wojaży, gdy koronawirus minie. Dzisiaj proponujemy, abyście odbyli z nami "podróż do wnętrza Ziemi" i zagłębili się z nami w podziemne korytarze Kopalni Soli w Wieliczce.

środa, 20 maja 2020

Atrakcyjnie w edukacji zdalnej


Wielu z nas lubi rozwiązywać dostarczane przez równe platformy quizy i testy sprawdzające poziom wiedzy. Podejmujemy rzucone wyzwanie, aby zmierzyć się z innymi rozwiązującymi quiz, zdobyć w krótkim teście co najmniej tyle punktów co inni, a może przekroczyć średnią i przekonać się, że w danej dziedzinie zajmujemy pozycję mistrzowską.
Efektywnie wykorzystać,  również w pracy zdalnej z uczniami, można konto na dysku Google, podsuwając im możliwość takiej rywalizacji zaplanowanej przez nauczyciela. Starszym uczniom, którzy mogą już legalnie zakładać konto, zaproponujmy pracę projektową polegającą na samodzielnym lub w zespole utworzeniu quizu. Taka strategia sprzyja zaangażowaniu i głębokiemu przetwarzaniu wiedzy – żeby przygotować quiz lub test, trzeba najpierw dobrze zrozumieć materiał, w oparciu o który ten test jest tworzony.
Jak utworzyć quiz/test/ankietę w formularzach Google? 
👉ZOBACZ INSTRUKCJĘ👈


źródło obrazka: pixaby.com 

piątek, 15 maja 2020

Zdalna Noc Muzeów 15-17 maja 2020

Tegoroczna specjalna edycja Nocy Muzeów odbywa się online. Spójrzmy na to od jasnej strony - w jeden wieczór możemy odwiedzić Katowice i Suwałki. I nie będzie nam do tego potrzebny samolot 😏. 
Gdzie jeszcze możemy się zatrzymać?
Jeśli chcecie dodać swoje miejsca na naszej mapie - czekamy na informacje
w komentarzach pod tym postem

środa, 13 maja 2020

Webinarium "Learning Apps w pracy zdalnej"


Learning Apps to popularna internetowa platforma z aplikacjami do tworzenia interaktywnych aplikacji i zadań wspomagających proces edukacji. Rozmaitość zadań, które można wykonać na komputerze i smartfonie, nie pozwoli na nudę i rutynę. Są tu funkcjonalności, które będą pomocne dla nauczycieli wszystkich przedmiotów i wszystkich poziomów edukacji.
Na webinarium uczestnicy poznają wiele użytecznych narzędzi: zarówno gotowych, jak i pozwalających na realizację własnych pomysłów na ciekawą i angażującą uczniów zdalną lekcję. Aplikacje doskonale sprawdzą się też w szkolnej klasie na tablicy interaktywnej.



Program:
1.       Korzystanie z aplikacji dostępnych na platformie.
2.       Tworzenie własnych aplikacji i zadań dla uczniów.
3.       Udostępnianie aplikacji indywidualnie uczniom i całej grupie.
4.       Zakładanie wirtualnej klasy i możliwości jej wykorzystania w pracy zdalnej.
5.       Bezpieczeństwo danych osobowych ucznia w sieci.
Termin: 22 maja 2020 r., godz. 18.00-18.45
Adresat: nauczyciele zainteresowani wykorzystaniem aplikacji i zasobów Internetu w pracy zdalnej
Liczba godzin: 1

poniedziałek, 11 maja 2020

Wznawiamy działalność



Począwszy od dzisiaj stopniowo otwieramy naszą bibliotekę dla Czytelników. Na razie można nas odwiedzać w Wypożyczalni 👉WIĘCEJ TUTAJ
Zachęcamy do kontaktu zdalnego: 
w dniach i godzinach pracy biblioteki ☎54 231 33 42 wew.31
pytania i kwerendy można kierować✉ wypozyczalnia@cen.info pl i czytelnia@cen.info.pl

piątek, 8 maja 2020

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


A dla nauczycieli bibliotekarzy odpowiedź z MEN dotycząca wytycznych dla funkcjonowania bibliotek pedagogicznych i szkolnych w okresie trwającej epidemii, jaką w dniu 6 maja br. otrzymała dr Agata Arkabus, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych 👉TUTAJ

środa, 6 maja 2020

Nauczyciel bibliotekarz z Krakowa Ogólnopolskim Bibliotekarzem Roku 2019

Dzisiaj portal SBP.pl ogłosił, że zakończyła się X edycja Konkursu Bibliotekarz Roku, w której wzięły udział wszystkie okręgi SBP. W II etapie Konkursu głosowali członkowie 16 Kapituł Okręgowych, ustalając okręgowe rankingi finalistów. Komisja Odznaczeń i Wyróżnień podała ranking finałowy, który wyłonił zwycięzcę Konkursu. Został nim Karol Baranowski, nauczyciel bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
👍Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych zawodowych sukcesów !

Co można robić w domu?

Można rodzinnie rozwijać  myślenie matematyczne, które bardzo pomaga w codziennym życiu. My również mamy świadomość, że matematyka jest fundamentem logicznego myślenia, pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata, wpływa na wysoki poziom kompetencji niezbędnych przy podejmowaniu świadomych decyzji, jest równie ważna w życiu zawodowym inżynierów, jak humanistów.
Dlatego dzisiaj polecamy, zwłaszcza Rodzicom, ebook Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką, wydany przez Fundację  mBanku, która od lat wspiera pasjonatów matematyki – nauczycieli, społeczników i rodziców pracujących nad rozwijaniem myślenia matematycznego i świadomości matematycznej u dzieci i młodzieży.
Znajdziecie tu inspiracje, jak w zabawie, ale i w codziennym życiu, wykonując zwykłe czynności, możecie rozwijać myślenie matematyczne wychowanków.

Darmowy ebook do pobrania TUTAJ
źródło obrazka: grafikacesky, pixaby.com

wtorek, 5 maja 2020

Co można robić w domu?

Uczyć się programowania z gwiazdami! Miliardy uczniów na całym świecie są teraz w domach, a szkoły starają się ich wspierać. Aby pomóc Rodzicom w tym trudnym czasie, zespół Code.org uruchomił Code Break - cotygodniowy webcast na żywo, w którym zespół amerykańskich specjalistów z Code.org będzie uczył dzieci w domu.
Code Break to globalna interaktywna klasa na żywo, oferuje cotygodniową dawkę edukacji, informatyki i działań społecznościowych. Zgromadził już studentów z Afryki, Chin, Indii i Ameryki Południowej.

Ty również pozwól wesprzeć Twoje dziecko i Ciebie. Jeśli zarejestrujesz się na stronie Code Break, to 👉po rejestracji otrzymasz:

✩   Cotygodniowy dostęp do  interaktywnej klasy z udziałem założyciela potralu Hadi Partoviego oraz gości specjalnych (na przykład Aston Kutcher, Bill Gates),
✩     Cotygodniowe zajęcia lub wyzwanie,
✩     Opcje dla początkujących, doświadczonych uczniów, a nawet dla uczniów bez komputerów.

Lekcje na żywo rozpoczynają się w każdą środę o 14.00. Lekcje, które już się odbyły, możesz oglądać na stronie Code Break. To dobra okazja, aby „podszlifować” swój angielski. Jeśli jednak język jest dla Ciebie barierą, możesz ustawić polskie napisy. Jak to zrobić? Zobacz ilustrację w lewym górnym rogu:
  1. Uruchom film.
  2. W prawym dolnym rogu ekranu znajdź ustawienia (kółko zębate).
  3. Wybierz „Napisy”.
  4. Wybierz „Przetłumacz automatycznie”.
  5. Z rozwijalnego menu wybierz język.
Gotowe. Teraz pozostaje tylko cieszyć się nauką programowania.
na zdjęciu: Havi Patrovi podczas Code Break

poniedziałek, 4 maja 2020

Aktualności


Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS wydało wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Począwszy od dzisiaj  biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane.
Ważne! będziemy wracać do pracy w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Szczegóły 👉 TUTAJ 
Swoje rekomendacje dodała także 👉Biblioteka Narodowa 👉WIĘCEJ
Watro też wspomnieć, że od środy 6 maja rozpoczynają pracę przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego. 
Wytyczne 👉GIS, MZ i MEN