Kwietniowi Antypiraci edycja IV -


2020

23 kwietnia 2020 rok


Finał IV edycji akcji Kwietniowi Antypiraci

Dzisiaj w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), rozpoczynamy świętowanie finału IV edycji ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci. Finał potrwa do 26 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Swoje działania Kwiteniowi Antypiraci rozpoczęli już w styczniu tego roku pod hasłem:
Pomysł na tegoroczną edycję akcji był taki, aby powołać międzyszkolny ogólnopolski zespół, który pracując zdalnie metodą projektu, stworzy wspólną prezentację na temat obowiązków i praw wynikających z zapisów o prawach autorskich, a także dotyczącą legalnego korzystania z utworów, zasobów wiedzy i informacji oraz wykorzystania wolnych licencji. Utworzyliśmy w tym celu w wirtualnej przestrzeni miejsce, do którego dostęp online miały zespoły przystępujące do akcji. Placówki zgłaszające swój akces do Kwietniowych Antypiratów można zobaczyć na naszej wirtualnej mapie (poniżej👇).
Kiedy z początkiem marca zespoły rozpoczęły prace projektowe, sytuacja epidemiologiczna nieco „przycięła” nasze plany. Tym serdeczniej gratulujemy i tym bardziej jesteśmy dumni z zespołów i regionalnych koordynatorów akcji z tych szkół i placówek, którym udało się wykonać dodatkowe zadanie w tym niełatwym czasie.
W wyniku ogólnopolskiej międzyszkolnej współpracy powstała prezentacja wyjaśniająca, czym są dzieła/utwory, kto może być ich autorem oraz w jaki sposób można legalnie i etycznie korzystać z dostępnych zasobów. Ta wiedza jest ważnym elementem edukacji rozwijającej kompetencje informacyjne naszych uczniów, tak ważne w funkcjonowaniu we współczesnym świecie.

👉TUTAJ  zobacz jak wygląda prezentacja, która powstała jako wynik pracy zdalnej w ogólnopolskim międzyszkolnym zespole

👉PRZEWODNIK zawierający komentarze do poszczególnych slajdów pomoże w jej interpretacji i przedstawieniu na terenie własnej szkoły/placówki 


Kto  dołączył?


W realizacji zadań pomocne były źródła :

21 kwietnia 2020 roku

Kwietniowi Antypiraci,


Zbliżają się ważne dla nas dni – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) i Światowy Dzień Własności Intelektualnej (26 kwietnia). Tak się złożyło, że wyprzedziliśmy rzeczywistość i pracę zdalną rozpoczęliśmy jeszcze przed zamknięciem szkół – pracowaliśmy w międzyszkolnym ogólnopolskim zespole, tworząc wspólną prezentację. Nie obyło się bez trudności w sytuacji, gdy nauka przeniosła się do sieci. Tym goręcej gratulujemy zespołom, którym udało się zrealizować zadanie. 23 kwietnia wszyscy będą mogli zobaczyć efekty.

19 lutego 2020 rok

Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. W  numerze 2/2020 "Biblioteki w Szkole"  dr Agata Arbakus pisze o roli biblioteki szkolnej w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum, technikum i branżowej szkoły II stopnia. Wypowiedź zawiera ważne z "antypirackiego" punktu widzenia stwierdzenia: 
Bardzo ważnym zagadnieniem w procesie zdobywania wiedzy przez ucznia są tematy dotyczące wykorzystania informacji, a przede wszystkim ich poprawnego wyszukiwania, analizy i selekcji, ale także ich legalnego użytkowania. Problematyka ta jest powiązana ze znajomością prawa autorskiego, licencji Creative Commons oraz otwartych zasobów edukacyjnych. Na tym etapie nauczania uczeń powinien znać powyższe zagadnienia, które w kolejnych etapach nauki lub pracy zawodowej będą przydatne.

       Rola kompetencji informacyjnych we współczesnych społeczeństwach systematycznie wzrasta, dlatego warto je rozwijać już od szkoły podstawowej. Kwietniowi Antypiraci w rozrywkowej formie kształtują postawę odpowiedzialnego i świadomego użytkownika informacji i dóbr kultury.

23 stycznia 2020 roku

W tym roku z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowego Dnia Własności Intelektualnej
(26 kwietnia) zapraszamy do  pracy online metodą projektu przy tworzeniu wspólnej prezentacji. Tematyka powróci do podstaw dotyczących praw autorskich – przypomnimy sobie najważniejsze pojęcia i zasady.

Aby wziąć udział w naszym międzyszkolnym ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, należy:
 1.               Powołać szkolny zespół do realizacji projektu.
 2.         Założyć konto Gmail zespołu.
 3.         Wypełnić 👉 ankietę👈, która jest deklaracją przystąpienia szkoły/placówki do projektu.
 4.        Wypełnić 👉zgłoszenie👈 regionalnego koordynatora projektu.
 5.        Wybrać  jeden slajd prezentacji, nad którym zespół będzie pracować.
 6.        Oznaczyć  go nazwą lub logotypem swojej szkoły/placówki.
 7.        Pracować nad tematem wskazanym w slajdzie i zamieścić informacje w syntetycznej formie w terminie 1 – 31 marca 2020 r.
 8.      Zaprezentować efekt wspólnej pracy zespołów w swojej placówce między 20  a 27 kwietnia 2020 r.
 9.        Udokumentować  wydarzenie, o którym jest mowa w punkcie 8.
 10.  Przesłać sprawozdanie do 8 maja 2020 r. na adres mailowy: kpcenbibliotekapedagogiczna@gmail.com 
 • Do akcji mogą przystąpić również uczestnicy, którzy nie wezmą udziału w działaniach projektowych. W tym wypadku dotyczy ich wypełnienie deklaracji przystąpienia do akcji w postaci 👉 ankiety👈 oraz realizacja zadań opisanych w punktach 8-10.
 • Ponieważ do opracowania w prezentacji jest 16 slajdów, może powstać kilka prezentacji realizowanych przez zgłoszone zespoły. 
 • Wszystkie prezentacje zostaną umieszczone na stronie akcji.
 • Do przygotowania slajdów 2 – 8 zgłaszają się zespoły, w skład których wchodzą uczniowie klas 4-6, natomiast do slajdów 9-16 uczniowie klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych.
 • Dostęp do tworzenia prezentacji zespół otrzymuje na swój adres gmail po wypełnieniu ankiety.
 • Ostatecznej korekty prezentacji dokona koordynator krajowy akcji Kwietniowi Antypiraci 2020.
 • Uczestnicy, którzy nie wezmą udziału w pracach projektowych, przedstawiają w swojej szkole w terminie 20-27 kwietnia 2020 r. wybraną ze strony Kwietniowych Antypiratów prezentację.
 • Wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci 2020.
 • Opiekun zespołu zadaniowego w danej szkole (nauczyciel) otrzyma imienne zaświadczenie o udziale w akcji jako formie doskonalenia zawodowego.
 • Na adres opiekuna zespołu zostaną wysłane certyfikaty uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci 2020, na których koordynator wpisze nazwiska uczestników i uroczyście wręczy certyfikaty po dokonaniu prezentacji.
👉TUTAJ  zobacz jak będzie wyglądać prezentacja

👉TUTAJ pobierz plakat

2 komentarze:

 1. Proszę napisać, które slajdy "przynależą" do szkół ponadpodstawowych?
  W powyższej instrukcji jest mowa o 12 slajdach, w zgłoszeniu jest mowa o 10, a w części mówiącej które slajdy dla których szkół - o 16...
  Proszę o zweryfikowanie i szybką odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. W ankiecie zgłoszeniowej też naniesione zostały numery slajdów. Te, których brakuje, są zajęte.

   Usuń