środa, 26 października 2022

Pan Tadeusz w wielu odsłonach

Przez prawie dwa miesiące osoby odwiedzające nasze Centrum miały okazję obejrzeć niezwykłą wystawę - 200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu.

Ten wyjątkowy zbiór ujrzał światło dzienne dzięki współpracy KPCEN z toruńską miłośniczką książek, Krystyną Warachowską. Jest ona wielką pasjonatką twórczości Adama Mickiewicza i właścicielką ponad 200 wydań Pana Tadeusza, również tych zagranicznych.

Kolekcja składająca się z książek XIX-wiecznych oraz współczesnych pokazywała, jak zmieniała się szata wydawnicza tego dzieła. Od pięknie ilustrowanych i złoconych po skromne, popularne wydania.

Zmieniały się również nośniki, na których publikowany był Pan Tadeusz. Do książek drukowanych dołączyły audiobooki, płyty winylowe, kasety oraz płyty CD.

Z zaproszenia na wystawę skorzystały szkoły oraz osoby indywidualne. Od 13 września b.r. do chwili obecnej tę unikatową kolekcję obejrzało już blisko 130 osób.


     


poniedziałek, 24 października 2022

Co się dzieje w bibliotekach szkolnych?


Dzieje się bardzo wiele. 20 października odwiedziliśmy bibliotekę w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  im. Polskich Noblistów w Kruszynie. Zachwyciliśmy się pięknymi dekoracjami i materiałami przygotowanymi do przeprowadzenia zajęć bibliotecznych w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON. Akcja upamiętnia bohaterów Powstania Warszawskiego. Ta lekcja na pewno zapisze się w pamięci uczniów.

czwartek, 20 października 2022

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych


Październik to miesiąc, który corocznie przynosi nam ucztę wizualną. To także najdłuższy miesiąc w całym roku kalendarzowym, ponieważ wypada wówczas zmiana czasu z letniego na zimowy. I co najistotniejsze to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który daje okazję do poznania biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego i atrakcyjnego dla uczniów, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań i pasji.

W tym roku hasłem przewodnim Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest „Czytanie dla pokoju”. Doświadczenia ubiegłego wieku pokazały jak ważny jest ogólnoświatowy pokój, dlatego tak znaczące jest kształtowanie postawy tolerancji, różnorodności, czy akceptacji wobec innych oraz empatii dla ofiar konfliktów zbrojnych.

W naszej wypożyczalni znajdują się następujące pozycje związane z tą tematyką. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Książki:

1.    Edukacja i pokój / Maria Montessori ; przekład Olga Siara ; przedmowa i redakcja naukowa polskiego wydania Sylwia Camarda. - Wydanie I.  - Warszawa : PWN, 2021, Sygn. 100709

2.  Pedagogika serca w dobie globalizacji / Maria Łopatkowa. - Warszawa : Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, 2006, Sygn. 90054

3.     O tolerancji / Michael Walzer ; przeł. Tadeusz Baszniak. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1999, Sygn. 85084

4.     Pokój, bezpieczeństwo i prawa człowieka w teorii i praktyce edukacyjnej / red. nauk. Tadeusz Jałmużna, Ryszard Rosa ; Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi, Akademia Podlaska w Siedlcach, Komisja Badań nad Pokojem PAN. Oddział w Łodzi. - Łódź : Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Informatyki, 2006, Sygn. 90734

5.    Imiona wielokulturowości / Marian Golka. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2010, Sygn. 97341

 Źródło obrazka: pixabay.com

wtorek, 18 października 2022

Kilka słów o krytycznym myśleniu

Myślenie krytyczne – czym jest? wiedzą? kompetencjami? procesami poznawczymi?

Historia jego nauczania ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i wiąże się z wyznaczonymi ponad 100 lat temu przez Johna Deweya celami. W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie od wielu lat toczą się debaty na temat kształcenia umiejętności krytycznego myślenia, jego definicji, tworzenia programów i metod nauczania. Kształcenie myślenia krytycznego jest jednym z podstawowych celów w tamtejszych systemach edukacyjnych. Książka koncentruje się wokół odpowiedzi na pytanie o działania pedagogów i instytucji edukacyjnych w realizacji zadania, jakim jest nauczenie myślenia krytycznego.

Z naszej wirtualnej czytelni Ibuk Libra polecamy książkę Ewy Wasilewskiej-Kamińskiej „Myślenie krytyczne jako cel kształcenia”. Intencją autorki publikacji jest otwarcie w Polsce dyskusji na temat kształcenia myślenia krytycznego w naszym kraju.

Dla naszych zarejestrowanych użytkowników książka jest dostępna 24/7. PINy do Ibuka można otrzymać w naszej Wypożyczalni.

źródło obrazka: Pixaby.com

piątek, 14 października 2022

Z nauczycielem za pan brat

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowy dzień, a mianowicie Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji zastanówmy się jak ważna jest rola nauczyciela. Kim jest ów nauczyciel? W moim przekonaniu to niezwykły „obiekt”, którego mózg pracuje na najwyższych obrotach, 24 godziny na dobę. To przewodnik po krętym labiryncie wiedzy. To mentor, który pomaga w poszerzaniu horyzontów myślowych. To doradca, który służy radą w trudnych sytuacjach. To drogowskaz, który pokazuje nietuzinkowe rozwiązania edukacyjne. To także trener, który codziennie trenuje uczniowskie szare komórki. Warto zatem spojrzeć na pedagogów nieco łagodniejszym okiem, doceniając ich codzienny trud i wysiłek w pracy edukacyjnej.

W naszych zbiorach znajdziecie tytuły o nauczycielach i dla nauczycieli. Miłej lektury!

Książki:

  1. Abc młodego nauczyciela / Katarzyna Koletyńska, Halina Sitko. - Wyd. 2 zm.  - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2008, Sygn. 91499 Czytelnia
  2. Jak to robią najlepsi nauczyciele : 7 prostych sekretów / Annette Breaux, Todd Whitaker ; [tł. Karolina Bojadżijewa-Wesołowska]. - Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2011, Sygn. 94205
  3. Nauczycielu, nie wypalaj się! / Berta Strycharska-Gać. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009, Sygn. 91509
  4. Podstawy przedsiębiorczości : poradnik dla nauczyciela / Maria Bielecka. - Warszawa : "Żak" Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej, 2005, Sygn. 86326

Zamiast kwiatka na Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej chcemy uczcić wspaniałą wiadomością. Nauczycielem Roku 2022 została ogłoszona Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie (woj. lubelskie). Pani Iwona zwyciężyła w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Tak pięknie dla naszego środowiska nauczycieli bibliotekarzy rozpoczęła się druga dekada Konkursu Głosu Nauczycielskiego. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2002 roku.

Spośród zgłaszanych przez dyrekcje placówek, kolegów z grona pedagogicznego, uczniów, rodziców, organy prowadzące, kuratoria oświaty, a także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem Jury Konkursu wybiera trzynastkę finalistów. Jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku, dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. 

Celem konkursu jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, pasjonatów, społeczników, zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków, ale i wychowawców.

wtorek, 4 października 2022

Logika – siostra matematyki

Okładka październikowego prezentu od Ibuk Libry: Logika-daj się uwieść wygląda jak komiks, a wcale nim nie jest. Ebook, którym obdarowała nas tym razem wirtualna czytelnia odpowiada na nurtujące pytania: czym jest prawda, a czym fałsz? co jest prawdopodobne, a co nie?

Logika spokrewniona jest nie tylko z matematyką, ale też filozofią i informatyką. Stanowi podstawę krytycznego myślenia niezbędnego współczesnemu człowiekowi.

Autor, dziennikarz zafascynowany zagadnieniami naukowymi, z pasją je popularyzuje. Czy dacie się uwieść logice tak jak bohaterowie książki Christoph’a Drösser’a?