wtorek, 26 września 2017

Tydzień Zakazanych Książek


Tydzień Zakazanych Książek trwa w tym roku od 25 września do 1 października. Zachęcamy do lektury dostępnych w naszych zbiorach utworów, które z różnych przyczyn, w różnych miejscach i czasach znalazły się na indeksach książek zakazanych lub ... były po prostu źle widziane. Listę otwiera pozycja, która bardziej wyczerpująco omawia zagadnienie cenzury na świecie.

 Wystarczy kliknąć na tytuł, aby przejść do naszego katalogu i zamówić książkę.





Powieść prezentuje klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata. Każda sekunda ludzkiego życia znajduje się tu pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcia jak wolność i sprawiedliwość nie istnieją.


To autobiografia Rousseau należąca do arcydzieł literatury światowej. "Ani przed nim, ani po nim, odkąd istnieje literatura, nikt nie obnażył w ten sposób swojego wnętrza. Mimo, iż właśnie wpływ Rousseau rozpętał orgie wystawiania na pokaz swojego ja, objaśniania samego siebie, ekshibicje najtajniejszych drgnień własnej istoty, wypełniające znaczną część literatury XIX wieku, nikt nie dorównał mu co do tego w bezwzględności, powiedzmy w bezwstydzie" - pisał Tadeusz Żeleński-Boy.


Książkę oskarżano o „przestępstwo przeciwko moralności”, francuscy wydawcy usuwali z niej fragmenty, które uznawali za nieprzyzwoite i niestosowne. Brytyjska gazeta „Tablet” zaatakowała nawet Flauberta , nazywając go pornografem.


"Dekameron" Boccaccia
Dekameron to „księga dziesięciu dni” będąca zbiorem krótkich historii opowiadanych przez siedem panien i trzech młodzieńców. Kiedy we Florencji wybucha zaraza, znajdują oni schronienie w wiejskiej posiadłości i przez dziesięć dni pobytu umilają sobie czas opowiastkami: zabawnymi, wzruszającymi, często frywolnymi.


Publikacja tej książki została zakazana przez Kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych lektura utworu nakłaniała do samobójstwa (tzw. efekt Wertera lub "gorączka werterowska").


"Folwark zwierzęcy" George'a Orwella 

W Polsce od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale do 1988 roku była zakazana przez polską cenzurę i krążyła w drugim obiegu.  Powieść przedstawia ustrój totalitarny, który mógł się kojarzyć z sowieckimi władzami.
Nie mamy książki, ale film też jest niezły.


Książka umieszczona na indeksie ksiąg zakazanych w 1864 roku z powodu treści krytycznych wobec Kościoła.

W Polsce uznawany za dzieło niesławne. Zarzuty o antypolski charakter „Malowanego ptaka” zaczęły się pojawiać od razu po premierze książki w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy recenzent The New York Times pisał o „ponadczasowym obrazie najohydniejszych ludzkich zachowań”, krytyk New York Herald Tribune donosił, że Kosiński portretuje Polaków w „bezlitośnie okrutny” sposób i sugeruje, jakoby byli „pomocnikami Niemców w łapaniu i wydawaniu polskich Żydów i Cyganów”.


Do niesławy i zakazów rozpowszechniania „Ulissesa” doprowadziło natomiast niespotykane w tamtych czasach (lata 20.te ubiegłego wieku) wypełnienie go przez autora wulgaryzmami oraz dosadnymi opisami osiągania fizycznej satysfakcji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz