środa, 4 lipca 2018

Miłość szczęśliwa i inne wiersze Wisławy Szymborskiej


Domeną poezji jest świat wewnętrzny człowieka, ten zaś, w dużej mierze wypełniony jest przez uczucia i emocje. Łatwo popaść w  banał czy patos, podejmując próbę ich opisu, dotyczy to zwłaszcza miłości. Dobrze więc niekiedy sięgnąć po literaturę…
Opublikowany w 2007 roku tomik Miłość szczęśliwa i inne wiersze Wisławy Szymborskiej jest zbiorem wierszy, w których poetka podejmuje tematykę miłości. Wyboru wierszy noblistki dokonał Ryszarda Krynicki, całość tomiku daje, w szerokiej gamie kolorów i ich odcieni,  obraz uczuć, jakie rodzą się między dwojgiem ludzi.
Siła tej poezji, między innymi, tkwi w niedopowiedzeniu, w swoistym zawieszeniu ostatecznego sensu, jak choćby w wierszu Zakochani, w którym podmiot liryczny wyznaje: „Tacyśmy zdziwieni sobą, że cóż nas bardziej zdziwić może?” –  tak, jak i w twórczych paradoksach, obecnych w Buffo: „Najpierw minie nasza miłość potem sto i dwieście lat, potem znów będziemy razem”. Podmiot mówiący rozpatruje również spojrzenie na miłość z innej perspektywy, z tej codziennej, pozbawionej wzniosłości, pojawiającej się w wierszu Album: „Nikt w rodzinie nie umarł z miłości. Co tam było to było, ale nic dla mitu”, ale też tej pogodnej, przynoszącej szczęście, jak ma to miejsce w utworze Przy winie: „Spojrzał, dodał mi urody, a ja wzięłam ją jak swoją. Szczęśliwa, połknęłam gwiazdę”.
W poezji Szymborskiej miłość stanowi punkt wyjścia do rozważań o naturze człowieka, o zagadce bytu, o tym, co pozorne, co istotne. Można więc potraktować tomik, jako liryczną przypowieść, wyrażoną przez  poetkę z dużym dystansem, niekiedy z humorem i zawsze szczególną atencją dla ludzkich uczuć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz