niedziela, 10 marca 2019

Porozmawiajmy wreszcie o mężczyznach!

W Dniu Mężczyzn porozmawiajmy o mężczyznach w świecie bibliotekarskim. Mówi się, że to świat sfeminizowany. Tymczasem wystarczy pogrzebać nieco w pamięci (oraz w sieci), aby przekonać się, że w bibliotekach pracowało wielu mężczyzn i to sławnych! Większość tych panów nie tylko wypożyczała i katalogowała książki, ale sami je tworzyli.

Czy wiecie, że bibliotekarzami byli:
  • Louis Hector Berlioz– francuski kompozytor, twórca symfonii romantycznej, pisarz i krytyk muzyczny. Był pracownikiem Biblioteki Konserwatorium Paryskiego.
  • Anatole France - poeta, powieściopisarz i krytyk francuski, bibliofil i historyk. Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1921). W 1866 otrzymał posadę bibliotekarza w Senacie, gdzie od 1876 zajmował się tworzeniem katalogu systematycznego.
  • Giacomo (Jacques) Girolamo Casanova – słynny uwodziciel. W 1785 zatrudnił się jako bibliotekarz na zamku Dux (dzisiaj Duchcov) w północno-zachodnich Czechach, w wiejskiej posiadłości austriackiego księcia Josepha Karla von Waldsteina.
  • Johann Wolfgang von Goethe - najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.
  • Wilhelm i Jacob Grimm, słynni bajkopisarze. Pracowali w bibliotece w Westfalii oraz w Kassel. Po 1829 r. bracia przenieśli się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie otrzymali stanowiska bibliotekarzy i profesorów. Pracowali tam do 1833 r.

    Wybitni Polacy także mają swój wkład w bibliotekarstwo:

    • Adam Mickiewicz  – pracował w Bibliotece Arsenału w Paryżu.
    • Julian Przyboś  - otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.
    • Stefan Żeromski  - w Szwajcarii pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu.
    • Zbigniew Herbert  - w pewnym okresie zarabiał na życie sporządzając bibliografie i kwerendy biblioteczne.

    Wszystkim Mężczyznom w dniu Ich święta życzymy satysfakcji z pracy (nie tylko w bibliotece).

    źródło: http://bibliotekabol1.blogspot.com, http://pulowerek.pl , https://bibliotekawszkole.pl, pixaby.com

    1 komentarz: