poniedziałek, 20 stycznia 2020

Po co nam internet 5G?

Przygotowując się do marcowej konferencji 👉EWCW, warto odrobić pracę domową i dowiedzieć się, czym jest internet 5G, bo ta nowa technologia umożliwi w pełni wykorzystanie wirtualnej i rozserzonej rzeczywistości. 
5G oznacza piątą generację sieci komórkowej, o wiele szybszą niż sieci funkcjonujące obecnie. Oferuje znacznie wyższą wydajność i niezawodność, spełnia założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU). Piąta generacja technologii mobilnej pozwoli na podłączenie do Internetu nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. To umożliwi zmianę wielu dziedzin życia, da coś więcej, niż tylko możliwość jeszcze szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest zapowiedzią otworzenia drzwi do popularyzacji wielu technologicznych rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy (Internet of Things), inteligentny dom (smart home), rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość wirtualna (VR) czy też samochody połączone (connected cars).
Taka sieć mobilna jest dziś niezbędna, bo do Internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że już w tym roku będzie z 5G korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Sieci nie poradzą sobie z ilością danych, gdy każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB.
Co więc da nam piąta generacja sieci komórkowej? Po pierwsze: Internet Rzeczy – będący podstawą koncepcji inteligentnego miasta. Dzięki bezproblemowej i szybkiej łączności pomiędzy wieloma urządzeniami, na tego typu komunikacji po prostu będzie można polegać.
Technologia 5G może mieć również wpływ na motoryzację i transport: samochody będą mogły porozumiewać się ze sobą nawzajem oraz z obiektami infrastruktury miejskiej, aby ostrzegać się o zagrożeniach, informować o korkach itp. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu w mieście.
5G wprowadzi na wyższy poziom rozrywkę na co dzień. Użytkownicy mogą liczyć na transmisje na żywo czy też streaming wideo z serwisów VOD w wysokiej rozdzielczości, bezproblemową obsługę gadżetów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie nie tylko transportu, ale i medycyny, bo możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak na przykład roboty medyczne.
Technologia ta ma być na tyle zaawansowana, by w pewnych sytuacjach mogła zastępować nawet Wi-Fi. W nowym standardzie przewiduje się budynki bez routerów czy punktów dostępu.
Bieżący rok został ustalony jako termin publicznego wprowadzenia nowej technologii w krajach Unii Europejskiej. A ile poczekamy na 5G w Polsce? Niewątpliwie rozwój infrastruktury zajmie kilka lat. Plan jest taki, by do 2025 roku wszystkie polskie miasta i główne drogi były objęte zasięgiem technologii mobilnej piątej generacji.

Źródło: www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-5g-zalety-i-zagrozenia-sieci-5g/,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz