czwartek, 27 lutego 2020

Wiatr w żagle Antypiratów

        Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. W najnowszym numerze Biblioteki w Szkole (Nr 2/2020) dr Agata Arbakus pisze o roli biblioteki szkolnej w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum, technikum i branżowej szkoły II stopnia. Wypowiedź zawiera ważne z "antypirackiego" punktu widzenia stwierdzenia: 

"Bardzo ważnym zagadnieniem w procesie zdobywania wiedzy przez ucznia są tematy dotyczące wykorzystania informacji, a przede wszystkim ich poprawnego wyszukiwania, analizy i selekcji, ale także ich legalnego użytkowania. Problematyka ta jest powiązana ze znajomością prawa autorskiego, licencji Creative Commons oraz otwartych zasobów edukacyjnych. Na tym etapie nauczania uczeń powinien znać powyższe zagadnienia, które w kolejnych etapach nauki lub pracy zawodowej będą przydatne."
       Rola kompetencji informacyjnych we współczesnych społeczeństwach systematycznie wzrasta, dlatego warto je rozwijać już od szkoły podstawowej. Kwietniowi Antypiraci w rozrywkowej formie kształtują postawę odpowiedzialnego i świadomego użytkownika informacji i dóbr kultury.

wtorek, 25 lutego 2020

Dołącz do Antypiratów


Z początkiem marca uczestnicy ogólnopolskiej akcji 👉Kwietniowi Antypiraci przystępują do pracy online metodą projektu przy tworzeniu 👉wspólnej prezentacji. Zachęcamy do udziału, bo jest innowacyjnym sposobem kształtowania u młodych uczestników kompetencji kluczowych, w tym kompetencji informacyjnych, cyfrowych i społecznych. 
Działania zostały objęte patronatem medialnym czasopism Biblioteka w Szkole i Dyrektor Szkoły, portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i TVP3 Bydgoszcz. 

piątek, 21 lutego 2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzisiaj zagrajmy w język polski. Kliknij w obrazek:

źródło obrazka: pixaby.com

Od miesiąca na naszych zarejestrowanych użytkowników czekają nowe, nowoczesne karty biblioteczne. Można je odebrać w Wypożyczalni w dniach i godzinach pracy biblioteki.


 Jak się Wam podobają? Czekamy na opinie.

środa, 19 lutego 2020

Dzień Nauki Polskiej

 

Odkrycia polskich naukowców nie raz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Tak jest w przypadku odkryć dokonanych przez Mikołaja Kopernika i to w rocznicę Jego urodzin świętujemy Dzień Nauki Polskiej. Jesteśmy też dumni z Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego, Stefana Banacha, Marii Skłodowskiej-Curie. Może warto wybrać się dzisiaj na krótki spacer po włocławskich bulwarach i zasiąść na ławeczce obok wielkiej uczonej?
 
fot. A. Puścińska

piątek, 14 lutego 2020

Zrób to po swojemu

Już na kilka dni przed Świętem Zakochanych w sklepach pojawiło się mnóstwo gadżetów, którymi można obdarować wybraną osobę. A może zróbmy Jej/Jemu własnoręczny, niepowtarzalny upominek? Taki od serca? W cyfrowych czasach może to być cyfrowy prezent, taki do udostępnienia w mediach społecznościowych. Można w tym celu wykorzystać popularny serwis Canva.


                                                                                                                Jak to zrobić?
                                                                                            💟Zarejestruj się na stronie www.canva.com,
                                                                                            💟wybierz projekt,
                                                                                            💟wyszukaj szablon,
                                                                                            💟pracuj nad własną wersją szablonu,
                                                                                            💟na koniec pobierz i zapisz lub udostępnij.
                                                                                                               POWODZENIA!

piątek, 7 lutego 2020

Z naszych półek


Dobre i złe nawyki
Ostatnio nasze zbiory zasiliła  bestsellerowa pozycja Charlesa Duhigga Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie. Ta popularna na całym świecie książka wielokrotnie nagradzanego, amerykańskiego dziennikarza śledczego z The New York Timesa, zdobywcy nagrody Pulitzera 2009,  została przetłumaczona na 31 języków, sprzedana w ponad 1 000 000 egzemplarzy. Ukazuje, jak potężną moc mają nawyki  i przyzwyczajenia w życiu każdego z nas. Nałogowo palimy papierosy, bez przerwy sprawdzamy wiadomości na Facebooku,  wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.  Chociaż mówi się, przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka, można je zmienić. Przywołując wiele autentycznych historii,  autor w zabawny sposób przekonuje, że jesteśmy w stanie przeprogramować mózg tak, by pozbyć się złych przyzwyczajeń i odmienić swoje życie, osiągając lepsze wyniki w pracy, sporcie, zadbać o zdrowie. Co więcej - taka zmiana może wpłynąć też na funkcjonowanie grup zawodowych, firm.  Drobne zmiany i wykształcenie nowych, zdrowych nawyków skutkują sukcesami, pomagają firmom w dotarciu do klientów, planowaniu skutecznych działań promocyjnych oraz usprawnianiu funkcjonowania placówek.

Książkę można wypożyczyć korzystając z 👉 naszego katalogu
wypozyczalnia@cen.info.pl                                                                                                                                                    fot. A. Puścińska
54 231 33 42 wew. 31

środa, 5 lutego 2020

Prezent od IBUKa na luty



Po wielu tytułach przygnębiających nas katastroficznymi wizjami świata, wreszcie książka dla optymistów. Mark Juddery, twierdzi, że jest Coraz lepiej. Dlaczego świat nie schodzi na psy. Jak tę radosną wizję argumentuje? Udowadnia, że - jako ludzkość - jesteśmy coraz mądrzejsi, szczęśliwsi, dłużej żyjemy, nie głodujemy, a ponadto jesteśmy lepsi dla zwierząt. Warto pozytywnym spojrzeniem autora się zarażać, dostrzegać jasne strony życia i dać odpór malkontentom.

poniedziałek, 3 lutego 2020

Nasza zima zła...

Rozpoczął się drugi tydzień zimowych ferii i tylko zimy tu brak.  Wciąż jeszcze wcześnie robi się ciemno, pogoda nie nastraja do aktywności na świeżym powietrzu. Kiedy siedzenie przed telewizorem, a nawet ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona się znudzi, można sięgnąć po planszówki. Dzięki nim w czasie i przestrzeni rzeczywistej spotykamy się przy jednym stole lub stoliku i spędzamy czas nie tylko przyjemnie, ale i z pożytkiem. Wspólne granie to także świetna okazja do nauki, rozwijania umiejętności manualnych, zdolności strategicznego myślenia i wielu innych. W co grać? My proponujemy: 
  • Dobble - gra z 55 kart zamkniętych w małej puszce. Zadaniem graczy jest jak najszybsze znalezienie wspólnego symbolu na karcie trzymanej w ręce i na karcie leżącej na stole oraz głośne wypowiedzenie jego nazwy. Dobrze się bawiąc, ćwiczymy spostrzegawczość i refleks.
  • Superfarmer - zabawa, rywalizacja i sposób na szybką powtórkę podstaw matematyki w strategiczno-ekonomicznej grze. Czy wiecie, że wymyślił ją polski matematyk Karol Borsuk?
  • Było sobie życie to gra dla całej rodziny, podczas której trzeba odpowiadać na pytania i bronić się przed atakami wirusa. Emocji na pewno nie zabraknie.
  • Sabotażysta - na czas gry zamieniamy się w sprytne krasnale drążące korytarze w kopalni złota. Do zwycięstwa prowadzi strategiczne myślenie, umiejętne zawieranie sojuszy i zdolność do zachowania pokerowej  twarzy.                               źródło obrazka: pixaby.com