czwartek, 12 marca 2020

Misz-masz, czyli szybki przegląd prasy

W numerze 10/2020 Głosu Nauczycielskiego rozmowa przeprowadzona z Renatą Sowadą, przewodniczącą Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach i Oddziałowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie. Dotyczy bolączek zawodowych nauczycieli bibliotekarzy, od zastępstw doraźnych począwszy. Cieszy nas, że rozmówczyni przypomina o tym, że „dzisiejsza biblioteka szkolna jest nie tylko magazynem i wypożyczalnią lektur szkolnych. To tętniący życiem organ szkoły, niezbędny do jej funkcjonowania.” Czy w waszych bibliotekach szkolnych kiedykolwiek było inaczej?
W ostatnim numerze Biblioteki w Szkole (2/2020) dr Agata Arbakus analizuje Podstawę programową kształcenia ogólnego dla liceum, technikum i branżowej szkoły II stopnia,  wskazując te jej treści, które nauczyciel bibliotekarz może efektywnie wykorzystać w realizacji autorskiego programu nauczania, prowadzenia kół zainteresowań lub innych form współpracy z uczniami i nauczycielami. Nam szczególnie spodobała się część dotycząca edukacji informacyjnej.
Zbliżony ton ma artykuł zamieszczony w najnowszym numerze Dyrektora Szkoły (3/2020). Tomasz Garstka przestrzega, aby w pogoni za innowacyjnością nie zatracić zdolności do krytycznej oceny informacji i zadawać pytania o dowody naukowe  dotyczące efektywności pracy modnymi metodami.
Wiąże się to zwłaszcza z technologicznym wymiarem lekcji. Magda Brewczyńska pisze, że „uczniowie powinni nie tylko korzystać z technologii w sposób użytkowy i doraźny, ale również oceniać, które aplikacje i programy są najlepsze do wykonania konkretnego zadania.” (Biblioteka Centrum Informacji, 1/2020).
A co z aplikacjami, które rozwiązują zadania matematyczne? Czy są sprzymierzeńcami, czy wrogami ucznia? Ten dylemat próbuje rozstrzygnąć Hanna Basaj w artykule zamieszczonym W Cyfrowej Szkole ( 3/2019).
Wracając natomiast do innowacji – Danuta Potręć i dr Dominika Wojtasińska z toruńskiego KPCEN w najnowszym numerze UczMy (1/2020) opisują wrażenia z wizyty studyjnej w innowacyjnej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Radowie Małym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz