Wczoraj po południu świat zelektryzowała wiadomość, że tegoroczną literacką Nagrodę Nobla przyznano amerykańskiej poetce i eseistce Louise Glück za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”. Glück jest autorką wielu książek poetyckich. Jej prace były wielokrotnie doceniane przez krytyków: obok Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji (1993), Nagrody Bollingena (2001) i amerykańskiej National Book Award (2014) otrzymała m.in. nagrodę książkową Los Angeles Timesa (2012) oraz Nagrodę Tranströmera (2020). Jej wiersze rzadko zawierają rymy, wiele opiera się na powtórzeniach, dominuje tryb pierwszoosobowy. Tematyka tej poezji często inspirowana jest wydarzeniami z życia osobistego autorki. Na język polski twórczość Louise Glück przekładała znakomita polska poetka Julia Hartwig. Trzy wiersze Glück ("Eros", "Czas" i "Baśń") znalazły się w tomie pt. "Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich". Niestety, lwia część twórczości tegorocznej noblistki nie jest na chwilę obecną dostępna w języku polskim.
A przecież nie jest to jedyny tegoroczny „Nobel”.
5 października poznaliśmy nazwiska laureatów w dziedzinie fizjologii i medycyny. W tym roku zostali nimi Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice "za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C". Amerykanin Harvey J. Alter z National Institutes of Health w Bethesda (USA) jako pierwszy wykazał, że przyczyną WZW C jest nieznany wcześniej wirus. Badania Michaela Houghtona z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie pozwoliły wyizolować materiał genetyczny wirusa, który otrzymał nazwę wirus zapalenia wątroby typu C (wirus HCV). Amerykanin Charles M. Rice z Rockefeller University w Nowym Jorku dostarczył ostatecznych dowodów na to, że zakażenie HCV jest wystarczającym czynnikiem prowadzącym do zapalenia wątroby.
7 października laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostały ogłoszone Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Komitet Noblowski docenił je za opracowanie metody edycji genomu. Metoda pozwala m.in. tworzyć nowe modyfikacje genetyczne roślin uprawnych oraz nowe metody leczenia raka i chorób wrodzonych. Charpentier urodziła się we Francji. Jest dyrektorką wydziału Maxa Plancka ds. nauki o patogenach. Doudna urodziła się w Waszyngtonie (USA). Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
il. Pixaby Licence
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz