czwartek, 20 maja 2021

Misz-masz, czyli szybki przegląd prasy

W ostatnich numerach czasopism pedagogicznych postanowiłam poszukać pomysłów na połączenie lektury i technologii cyfrowych. 
Pierwsze trafienie w Polonistyce (nr 2/2021). Joanna Krzemińska proponuje: Wyjdź poza kartkę, czyli nietypowe pomysły na powtórki materiału z wykorzystaniem narzędzi rozszerzonej rzeczywistości. Z inspiracji można korzystać nie tylko w czasie powtórek, mają charakter uniwersalny. Autorka podpowiada, jak wejść w całkiem nowy wymiar edukacji i zaprojektować model 3D bohatera literackiego. Czy można przenieść się w świat wirtualnej książki i doświadczać go wieloma zmysłami? Tak. Dzięki stronie wirtualneksiazki.pl. Chcecie przy okazji omawiania W pustyni i w puszczy zorganizować wirtualne safari bez wychodzenia z klasy? Proszę bardzo – autorka podpowiada, jak wykorzystać modele 3D udostępnione w mobilnej wersji wyszukiwarki Google.

Bibliotekarz (nr 4/2021) podaje, że Nielsen (Nielsen Holdings PLC - amerykańska firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii zajmująca się informacją, danymi i pomiarami rynku) ogłosił swoją listę książek najlepiej sprzedających się w Polsce w minionym roku. Na podium Blanka Lipińska (ten wątek pominę), tuż za nią Katarzyna Nosowska z tytułem Powrót z Bambuko. Ciekawie jest dalej - miejsce piąte i szóste podręczniki szkolne: geografia i biologia. Na siódmym – fenomen lektur szkolnych – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek autorstwa Justyny Bednarek.

I tak dotarliśmy do Biblioteki w Szkole, której ostatni numer (6/2021) z tytułem przewodnim Podręczniki w bibliotece. Kompleksowy  poradnik na pewno stanie się lekturą podstawową szkolnych bibliotekarzy. W ostatniej części czasopismo zamieszcza własny ranking przygotowany przez Aleksandrę Sobańską: 9 rekomendowanych tytułów książek dla dzieci i młodzieży, które wspierają budowanie relacji.

Wszystkie czasopisma dostępne w naszej Bibliotece Pedagogicznej. Zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz