poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Kobieta Woli rodem ze Śmiłowic

Kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego skłania nas do przypomnienia sylwetki  harcerki i bohaterki powstania urodzonej  5 lipca 1924 r. w budynku, który dziś należy do szkoły w Śmiłowicach. Anna Wajcowicz ps. "Hanka Kołczanka" przed wojną była aktywną włocławską harcerką. Do 1939 r. ukończyła dwie klasy Gimnazjum im. Marii Konopnickiej we Włocławku i prowadziła drużynę harcerek przy Szkole Powszechnej Nr 6 we Włocławku. Od wybuchu wojny działała w Pogotowiu Harcerek, a od maja 1940 r. w Kujawskim Stowarzyszeniu Literacko-Społecznym „Zew”. W 1940 r. wraz z ojcem przedostała się przez zieloną granicę do Warszawy. Tu uczęszczała do Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej, uzyskując maturę na tajnych kompletach w 1944 r. i została studentką Wydziału Architektury tajnej Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie w roku 1942 wstąpiła do polskiego ruchu oporu. 

Walki w powstaniu rozpoczęła w II plutonie "Alek" 2 kompanii "Rudy" batalionu "Zośka" jako łączniczka. Poległa miesiąc po swoich 20-tych urodzinach, 1 VIII 1944 r. na ul. Okopowej od serii karabinu maszynowego w czasie rozbrajania Niemców. Jest pierwszą kobietą z batalionu "Zośka", która zginęła w powstaniu warszawskim.

Pochowana na Powązkach Wojskowych w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu "Zośka", stała się  postacią symbolizującą poległe w powstaniu dziewczęta. Jej imię nosi zastęp 1 Wareckiej Drużyny Harcerek, na Politechnice Warszawskiej wisi jej tablica pamiątkowa.

W 2019 roku na warszawskiej Woli powstał mural przedstawiający uczestniczki powstania warszawskiego: Annę Wajcowicz ps. "Hanka Kołczanka", Cywię Lubetkin ps. "Celina", Wandę Sulerzyską ps. "Wanda", a także pisarki Kadie Mołodowską i Apolonię Gajawiczyńską oraz rzeźbiarkę Teresę Żarnower. Mural został wykonany przez Dariusza Paczkowskiego i Anetę Paszek. Sylwetki kobiet namalowano wśród polnych kwiatów. W listopadzie 2020 Hanka została patronką Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach.

na zdj. Anna Wajcowicz: domena publiczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz