środa, 2 listopada 2022

BiTowe Zaduszki

W poprzedzający listopadowe święta weekend uroczyście obchodziliśmy we Włocławku 70-lecie Teatru Ludzi Upartych, który utworzony został w roku 1952 jako Zespół Teatralny Związku Nauczycielstwa Polskiego

Dzisiejsze Zaduszki poświęcimy ważnej dla Teatru i włocławskiej oświaty postaci Włodzimierza Gniazdowskiego, pieszczotliwie określanego jako Dziadek (1906-1980).

Ten wybitny włocławski nauczyciel w okresie międzywojennym podjął studia humanistyczne w Poznaniu, a w międzyczasie odbywał służbę wojskową w Jarocinie.

Wikipedia informuje, że już będąc uczniem gimnazjum pisywał do gazetek szkolnych głównie utwory satyryczne. Od 1935 do 1936 roku prowadził w poznańskiej rozgłośni radiowej gawędy skierowane do żołnierzy poborowych. Przed wojną był działaczem społeczno-katolickim. W 1939 został wysłany na front. W wyniku bitwy nad Bzurą przeszedł do niewoli. W oflagach Osterode XI i Woldenberg IIc organizował życie teatralne. Ukończył tam kursy pedagogiczne dla nauczyciela szkół średnich, uczył także szeregowych.

Po II wojnie zamieszkał z rodziną we Włocławku i uczestniczył w reaktywowaniu Gimnazjum Ziemi Kujawskiej (obecnego Liceum Ziemi Kujawskiej). Uczył języka polskiego w państwowym liceum dla pracujących we Włocławku, prowadził kółko recytatorskie w Liceum Ziemi Kujawskiej. Od 1953 do 1963 roku kierował  powołanym rok wcześniej Teatrem Ludzi Upartych. Do1969 wystawiał w Teatrze ponad 250 sztuk.

Od 1963 do przejścia na emeryturę w 1979 uczył języka polskiego w Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku. Stworzył Młodzieżową Estradę Poetycką i przewodniczył Szkolnemu Teatrowi Poezji. Pisał także wiersze satytyczne, artykuły i opowiadania.

Zmarł w swoje 74 urodziny. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

Teatr Impresaryjny we Włocławku nosi obecnie imię Włodzimierza Gniazdowskiego. Na włocławskim Południu mamy też ulicę Jego imienia. W 2016 roku przy domu przy ul. Wojska Polskiego 4, w którym mieszkał, odsłonięto kamień upamiętniający Gniazdowskiego, a także mieszkających tam w innych okresach wybitnych pedagogów: Feliksę Szałwińską i Ludwika Boucharda.

Po Włodzimierzu Gniazdowskim Teatrem kierował Stanisław Strubiński, później Tadeusz Kieloch i kolejno Waldemar Manowski. Od 2002 roku do obecnej chwili kierownikiem Teatru Ludzi Upartych jest Jan Polak, który był także dyrektorem Teatru Impresaryjnego, przy którym działają Uparci.

zdj.: Mariochom - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31852916

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz