sobota, 28 stycznia 2023

Motyw biblioteki i bibliotekarza w literaturze


Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest biblioteka? Odpowiedź na to pytanie wydaje się niezwykle prosta. Otóż jest miejscem gdzie możemy wypożyczyć ciekawą książkę. To prawda, ale definicja ta opisuje bardzo ogólnie i skrótowo to magiczne miejsce… Pozwolę sobie nieco rozwinąć tę definicję, dodając iż biblioteka jest ogromną skarbnicą myśli ludzkiej, to swego rodzaju wehikuł czasu, który przenosi nas w dawne, nieznane nam czasy i miejsca. Bibliotekarz z kolei to swego rodzaju „obiekt” wielorakich talentów, np. sportowych, biegając między półkami, czy aktorskich, układając teatrzyk dla najmłodszych czytelników.

Biblioteka i bibliotekarz to zatem zgrany duet i nie dziwi fakt, że motywu biblioteki i bibliotekarza nie brakuje w literaturze.

W najnowszym numerze Poradnika Bibliotekarza 1/2023 odnaleźć możemy artykuł Motyw biblioteki i bibliotekarza we współczesnej literaturze popularnej, dotyczący właśnie tego motywu literackiego. Michał Traczyk, autor artykułu, podaje przykłady książek dla dorosłych i młodzieży, w których przeczytamy o bibliotece i bibliotekarzu oraz ich wpływie na odbiorcę. Autor dokonuje także podziału książek na takie, w których główny podmiot stanowi bibliotekarz, jak również na takie, które ukazują różne wizje biblioteki, np. poetycką wizję, rysującą się w umyśle autora.

Szczególnie intrygującym tytułem zaproponowanym przez autora artykułu, jest Bibliotekarka z Saint-Malo. Ów pozycja przedstawia bardzo poetycką wizję książki, jako bytu, którego celem jest bycie czytanym. Biblioteka natomiast porównana jest tutaj to raju, której tomy zawierają losy ludzkie.

Zachęcamy do lektury artykułu J

Źródło obrazka: pixabay.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz