piątek, 17 marca 2023

Depresja u dzieci i młodzieży

O depresji wiemy coraz więcej. Dzięki kampaniom społecznym z udziałem znanych osób przestała być tematem tabu. Problemem natomiast pozostaje utrudniony dostęp do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży.

Poza profesjonalną opieką, bardzo ważną role mają do odegrania rodzice i przyjaciele młodego człowieka dotkniętego depresją. W artykule Zaburzenia depresyjne - skąd się biorą i jakie sygnały wysyłane przez dzieci i młodzież powinny zaniepokoić dorosłych, który odnaleźć możemy w czasopiśmie Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze 1/2023, autorka Katarzyna Dmitruk-Sierocińska prezentuje katalog objawów depresji u dzieci i młodzieży. Bardzo cenne jest wskazanie wyraźnych różnic w symptomach tej choroby w zależności od wieku. Autorka dużo miejsca poświęca charakterystyce zachowania, co jest niesłychanie pomocne, aby rozpoznać objawy chorobowe u dziecka.

Artykuł zawiera również obszerne informacje o przyczynach i typach depresji oraz dane statystyczne, które są zatrważające. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że już co piąty mieszkaniec globu choruje na tę chorobę lub zespoły depresyjne 👇

WHO, Raport 2016, https://www.who.int/en/news-room/detail/13-04-2016-investing-in-treatment-for-depression-and-anxiety-leads-tofourfoldreturn, dostęp: 10.02.2023.

Solidna wiedza to podstawa, aby nieść pomoc osobie cierpiącej. Warto zapoznać się z metodami wsparcia pedagogicznego i psychologicznego, jakie proponują liczne fundacje. Autorka apeluje też do rodziców, by zamiast udzielać dobrych rad typu “weź się w garść” zaoferowali dziecku swoją uważność i wysłuchanie ze zrozumieniem bez oceniania.

Zachęcamy do lektury artykułu ☺

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz