środa, 12 kwietnia 2023

Mężczyzna na kozetce

Statystyki pokazują, że kobiety są częstszymi pacjentkami gabinetów psychologicznych. Panowie natomiast obawiają się posądzenia o słabość, gdyby postanowili tam szukać pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów. Może czas przełamać ten stereotyp?

Metody pracy z klientem płci męskiej obszernie opisuje dr Szymon Jarosławski w swoim artykule Kryzys wieku średniego - praca terapeutyczna z mężczyzną, zawartym w czasopiśmie Psychologia w praktyce 1/2023.

Do gabinetów psychologicznych zgłaszają się panowie, którzy chcą zrozumieć swoje wzorce zachowania, znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać ich życie za 10 lat oraz odzyskać codzienną radość. Przez dylematy i zagubienie, często sięgają po alkohol i inne używki, popadają w hipochondrię.

Według autora artykułu, terapia powinna uwzględniać kilka obszarów działania: ustalenie celów, identyfikację potencjału, przegląd wartości życiowych oraz trening akceptacji. W trakcie terapii ważne jest stałe monitorowanie postępu. Warto ustalić z klientem jego odczucia w skali 1: 10, aby badać odczuwaną satysfakcję.

Kryzys wieku średniego nie jest jednostką diagnostyczną i szczególnie ważne jest tutaj wsłuchanie w potrzeby i cele mężczyzny. „(…) wzmacnianie poczucia sensu życia poprzez pracę na wartościach oraz naukę akceptacji są ważnymi elementami wsparcia dla mężczyzny w tym okresie życia”.

Zachęcamy do lektury czasopisma Psychologia w praktyce 1/2023 dostępnego w naszej czytelni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz