piątek, 5 kwietnia 2019

Misz-masz, czyli szybki przegląd prasy

W marcowym numerze Bibliotekarza (3/2019) bardzo ciekawy artykuł nie tylko dla nauczycieli bibliotekarzy, ale i dla historyków, a także uczniów. Joanna Bachtin pisze o gromadzeniu w zbiorach Biblioteki Narodowej  funkcjonujących w latach 1976-1990 poza oficjalnym obiegiem (i poza cenzurą) czasopismach, biuletynach, ulotnych pismach. Mamy tu nie tylko ich wykaz, ale także fascynujące historie związane z ich nabywaniem i włączaniem do zbiorów biblioteki. Z kolei Agnieszka Duk-Drąg - o znaczeniu organizacji i aranżacji przestrzeni w bibliotece dla podniesienia komfortu użytkowników.
Do tematyki dostosowywania się bibliotek do oczekiwanych przez współczesnych czytelników funkcji i (coraz lepszych) warunków lokalowych nawiązuje także ostatni numer Poradnika Bibliotekarza (3/2019). Na łamach czasopisma prezentują się biblioteki nowe i te po kapitalnych remontach. W dziale „Książki, które pomogą w pracy…” recenzje dwóch publikacji: Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych pod red. S. Baran i K. Bikowskiej (Olsztyn 2018) oraz Nowe przestrzenie i nowe technologie – dlaczego warto modernizować biblioteki (Warszawa 2018).
 Tradycyjnie rekomendujemy czasopismo dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteka w Szkole (4/2019). Numer otwiera tekst redaktora naczelnego, Juliusza Wasilewskiego,  który wspiera nas w mądry i wyważony sposób. W dalszej części - aż trzy teksty naszego autorstwa, w tym jeden o prowadzonej we Włocławku właśnie przez naszych nauczycieli bibliotekarzy akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Zachęcamy - przyłączcie się do nas, albo zorganizujcie własny rajd.
 
BYOD to trend o którym pisaliśmy kilka postów wcześniej. O pożytkach z angażowania smartfonów uczniów w proces edukacji pisze w Dyrektorze Szkoły (4/2019) Maciej Frasunkiewicz. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN apeluje natomiast: Dołącz ze swoją szkołą, biblioteką do akcji Żonkile w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim.  My dołączamy, a Wy? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz