poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Pamięć i "Żonkile"

Wkrótce przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. MuzeumHistorii Żydów Polskich POLIN już po raz siódmy zaprasza 19 kwietnia szkoły i biblioteki z całej Polski do udziału w społeczno-edukacyjnejakcji upamiętniającej największy zryw Żydów w czasie II wojny światowej. 
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Dlatego żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Tegoroczna akcja Żonkile jest szczególnie ważna z uwagi na 100.rocznicę urodzin i 10.rocznicę śmierci Marka Edelmana oraz 75.rocznicę śmierci Emanuela Ringelbluma - twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Ich sylwetki, a także innych bojowników powstania w getcie, zostały utrwalone w komiksach z serii Historie i kreski.
Pamiętajmy o żydowskich powstańcach - są ważnym elementem naszej historii.

1 komentarz:

  1. Warto obejrzeć film Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię", opowiadający o Archiwum Ringelbluma- bezprecedensowym zbiorze dokumentów rejestrujących codzienne życie w warszawskim getcie od 1940 roku. Ten unikalny zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako najważniejsze świadectwo zagłady Żydów polskich.

    OdpowiedzUsuń