środa, 31 marca 2021

Nowy numer UczMy poleca się do czytania

Ukazał się  drugi, marcowo-kwietniowy numer Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Oświatowego UczMy (Nr2/2021) z tytułem przewodnim "Edukacja przyrodniczo-matematyczna". Otwiera go artykuł Ewy Olejnik z KPCEN we Włocławku "W pasji jest moc!". Skąd tę pasję brać? Jak zarażać nią swoich uczniów? Jak rozbudzić zainteresowania przyrodnicze uczniów? Są to ważne pytania, odpowiedzi na które stara się udzielić również dr Violetta Panfil-Smolińska z KPCEN w Bydgoszczy oraz autorzy kolejnych tekstów. Propozycji, będących jednocześnie innowacjami pedagogicznymi, jest mnóstwo: zastosowanie czujników pomiarowych, współpraca z uczelniami wyższymi, wreszcie - metoda jakże nam bliska - wykorzystanie escape room-u.

W numerze są również treści dla nauczycieli innych przedmiotów: o Tygodniu Języka Polskiego, o innowacyjnych metodach pracy z kanonicznymi tekstami lektur, o tym, czego można uczyć "przy okazji" na lekcjach wychowania fizycznego.

Cyfrową postać czasopisma można przejrzeć👉 TUTAJ. O wersje papierowe pytajcie w swoich bibliotekach szkolnych. Można je także pobrać u nas, w siedzibie KPCEN we Włocławku.

źródło obrazka: www.unDraw.com

poniedziałek, 29 marca 2021

Muzeum w Domu


W ubiegły czwartek, 25 marca była okazja do uczestniczenia w seminarium Kreatywnie o historii regionu. Wśród kilku naprawdę ciekawych wystąpień, chcę zwrócić uwagę na to, które może przydać się nauczycielom, uczniom i w ogóle wszystkim zainteresowanym. Tomasz Wąsik opowiedział o bardzo ciekawym projekcie, w który włączyło się Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Projekcie, który powstał w czasie oraz z powodu pandemii i lockdownu. Prowadzony od ponad roku projekt #muzeumwdomu przenosi materialne dziedzictwo naszego regionu do przestrzeni internetowej. Tym samym każdy z nas może gościć Muzeum u siebie.

Udostępniane w internetowej przestrzeni obiekty mają postać gigapanoramy - każde zdjęcie ma ponad 100 milionów pikseli - to technika, dzięki której można dostrzec detale, które mogłyby umknąć nawet w bezpośrednim odbiorze dzieła. Wśród prezentowanych eksponatów są obiekty z dziedziny sztuki, archeologii, numizmatyki, historii, medalierstwa, etnografii, fajansu, piśmiennictwa.

fot. Krzysztof Wojasiński, CC BY-SA 4.0 
<https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, 
via Wikimedia Commons 

środa, 17 marca 2021

"Ciężkie norwidy"

Wczoraj była okazja, aby wysłuchać wykładu "Syn - minie pismo, lecz ty spomnisz wnuku" poświęconego życiu i twórczości patrona roku 2021 Cypriana Norwida. Wykład zorganizowany z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu wygłosiła norwidolog dr Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz z UMK w Toruniu.

 Kilka ciekawostek dotyczących twórczości i biografii twórcy:

  • dworek, w którym Norwid się urodził, należy obecnie do Karoliny Wajdy, córki Andrzeja Wajdy i Beaty Tyszkiewicz,
  • poeta "po kądzieli" był spokrewniony z Janem III Sobieskim. Jego prababka, pod której opieką przebywał przez pewien czas jako dziecko, nazywała się właśnie Sobieska,
  • imię Kamil, którym  poeta się chętnie posługiwał, sam wybrał sobie na bierzmowaniu,
  • "ciężkie norwidy" to prowokacyjna i przewrotna metafora z wiersza Wisławy Szymborskiej,
  • trwają prace nad utworzeniem muzeum poety w dworku należącym kiedyś do jego wuja,
  • w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki powstał Internetowy słownik języka Cypriana Norwida.

To chyba dobry moment, aby na naszym blogu  zaprezentować najnowszy quiz :

niedziela, 14 marca 2021

3,141592 653589 793238 462643 383279 ....

Wszyscy wielbiciele matematyki i liczby Pi mają dziś swoje święto. Zachęcam do rozwiązania 👉quizu  ze strony onet.pl poświęconego tej liczbie. 

          • Czy liczba Pi ma dla ciebie tajemnice? 
          • Czego nie wiesz? 
          • Czego możesz się dowiedzieć?

poniedziałek, 8 marca 2021

Czy kobiety mają pod górkę?

Dziś święto kobiet, celebrowane nieco mniej hucznie, ale zbliża się też dzień liczby p i dlatego postanowiłam w zasobach sieci odszukać informacji o kobietach zajmujących się naukami ścisłymi. Ich listę (nie za obszerną) znalazłam na Wrocławskim Portalu Matematycznym pod znamiennym tytułem Kobiety mają pod górkę. Jeśli jesteście zainteresowani informacjami o tych paniach, odsyłam na stronę portalu.

Na potrzeby bloga prezentuję fotokolaż wykonany na platfotmie ToonyTool.

Fotografie pochodzą z Wikimedii Commons, szczegółowe informacje o zdjęciach i ich autorach poniżej: 

piątek, 5 marca 2021

Co nowego "na Ibuku"

Zasławek, Korczyn, Wilko, Bolimowo, Serbinów i Nawłoć – jaki mają wspólny mianownik?

"Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni."
                                                                      A.Mickiewicz "Pan Tadeusz"

To oczywiście ikoniczny, a używając modnego dziś określenia - kultowy, dworek w Soplicowie.

Od jakiegoś czasu na platformie Ibuk Libra trwają intensywne prace nad nową odsłoną wirtualnej czytelni. W tym miesiącu nie otrzymaliśmy nawet tradycyjnego prezentu, co jest nieco zasmucające i rozczarowujące. Wśród ostatnio dodanych do biblioteki uwagę przyciąga natomiast piękna, barwna i nieco staroświecka oprawa książki Emanueli Tatarkiewicz Dwór polski. Literackie obrazy w prozie XIX i XX wieku.

Zagadnienie tytułowe, jak możemy dowiedzieć się ze wstępu, jest przedmiotem dogłębnych zainteresowań autorki tą tematyką. Wymienia tu kilka swoich prac poświęconych z różnych perspektyw polskim dworom.

Bazą źródłową tej pracy jest wyłącznie literatura piękna XIX i XX wieku. Zaprezentowany obraz dworków pochodzi z około 60 pozycji literackich, wśród których oczywiście nie zabrakło tych należących do kanonu literatury.

Książka nie tylko dla polonistów. To może być doskonała lektura na nadchodzący weekend.

czwartek, 4 marca 2021

Jan Czochralski - życie jak film

Biografie niektórych postaci są niemal gotowym materiałem na filmowy scenariusz. Losy wybitnego polskiego uczonego związanego z podbydgoską Kcynią także. Są trudne początki, wielkie marzenia, miłość, wojna i okupacja, powstanie warszawskie, wątek szpiegowski i artystyczny, podróże. Są wzloty i upadki, triumfy, klęski  i łut szczęścia. Niespodziewane zwroty akcji. Byłby to scenariusz budzący wiele emocji i kontrowersji. Jest to także ciekawy materiał dla pasjonatów nauki, w szczególności chemii.

Takie było życie tego widocznego na starej fotografii wytwornego pana - Jana Czochralskiego, który w tym roku jest w włączony w poczet Gigantów Kujaw i Pomorza. Jego wybitne osiągnięcia wykraczają daleko  poza nasz region. 

Sylwetkę profesora Jana Czochralskiego możemy na razie poznać, oglądając film dokumentalny TUTAJ.

A jeśli wolicie komiksy, to poświęcony tej postaci znajdziecie na Portalu Województwa Kujawsko-Pomorskiego TUTAJ.

                     Zdjęcie: Autor Nieznany - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33589477

wtorek, 2 marca 2021

Czas na (american) english z "Przyjaciółmi"

Internetowy serwis YouTube znamy chyba wszyscy. Część z nas wie też doskonale, że jest wspaniałym źródłem wiedzy na niemal wszystkie tematy... od gotowania począwszy na coachingu kończąc. 

Wśród nieprzebranych zasobów serwis udostępnia nam też lekcje języków obcych. Wpiszmy w okienko wyszukiwarki YouTube; "Learn english with Frends". Możemy uczyć się amerykańskiej odmiany angielskiego. 

Polecam lubiany przez wielu serial "Przyjaciele". Jest doskonałym przykładem żywego języka, humoru i amerykańskiej obyczajowości.

Każda lekcja składa się z trzech części:

i trwa 10-30 minut. Uczymy się słownictwa, wymowy oraz tego, jak wykorzystywać wyrażenia i zwroty z języka potocznego w różnych sytuacjach.

Skoro już musimy spędzać czas przed monitorem, spędźmy go z "Przyjaciółmi". Z nimi zdalna nauka może być ciekawsza i zabawniejsza.