poniedziałek, 13 grudnia 2021

Misz-masz, czyli szybki przegląd prasy

Biblioteki pedagogiczne w Polsce mają już sto lat, a czasopismo nauczycieli bibliotekarzy Biblioteka w Szkole (11/2021) świętuje trzydziestolecie. Listopadowy numer otwiera informacja, że kwartalny dodatek „Biblioteka-Centrum Informacji” nie będzie już wydawany, przynajmniej nie w formie papierowej, zapowiada redaktor naczelny Juliusz Wasilewski. Trochę szkoda, ale redakcja zapewnia, że będzie podejmować tematykę wykorzystywania nowoczesnych technologii w praktyce bibliotecznej w sposób bardziej odpowiadający potrzebom i możliwościom, jakie są obecnie do dyspozycji.

Pozostając w kręgu technologii, zaglądamy do numeru piątego Polonistyki (5/2021). Tu dwa artykuły Aleksandry Kubali-Kurpińskiej o wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i rozwijaniu kreatywnego potencjału uczniów na lekcjach języka polskiego. W jaki sposób możemy rozwijać kreatywność u swoich uczniów?

  1. Stwarzaj odpowiednie warunki
  2. Dostrzegaj potrzeby
  3. Ucz selekcji
  4. Korzystaj z TIK

Z tych porad mogą korzystać nie tylko szkolni poloniści.

I jeszcze jeden głos na temat cyfrowego świata. W ostatnim w tym roku numerze Refleksji (6/2021) Bogdan Balicki recenzuje wydaną w tym roku książkę Manfreda Spitzera Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa? Hm… Czy to małe, popularne, stosunkowo niedrogie urządzenie, które leży sobie teraz spokojnie i cichutko na moim biurku jest zagrożeniem? Może warto poświecić chwilę na Refleksje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz