czwartek, 23 kwietnia 2020

Finał IV edycji ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci

Dzisiaj, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), rozpoczynamy świętowanie finału
IV edycji ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci. Finał potrwa do 26 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej. 
Swoje działania 👉Kwiteniowi Antypiraci rozpoczęli już w styczniu tego roku pod hasłem:

 Powrót do źródeł (informacji)

Pomysł na tegoroczną edycję akcji był taki, aby powołać międzyszkolny ogólnopolski zespół, który pracując zdalnie metodą projektu, stworzy wspólną prezentację na temat obowiązków i praw użytkowników wynikających z zapisów o prawach autorskich, a także dotyczącą legalnego korzystania z utworów, zasobów wiedzy i informacji oraz wykorzystania wolnych licencji. Utworzyliśmy w tym celu w wirtualnej przestrzeni miejsce, do którego dostęp online miały zespoły przystępujące do akcji. Placówki zgłaszające swój akces do Kwietniowych Antypiratów można zobaczyć na naszej wirtualnej mapie 👉(TUTAJ).
Kiedy z początkiem marca zespoły rozpoczęły prace projektowe, sytuacja epidemiologiczna nieco „przycięła” nasze plany. Tym serdeczniej gratulujemy i tym bardziej jesteśmy dumni z zespołów oraz regionalnych koordynatorów akcji z tych szkół i placówek, którym udało się w tym niełatwym czasie oraz natłoku nowych powinności wykonać dodatkowe zadanie.
W wyniku ogólnopolskiej międzyszkolnej współpracy zespołów powstała prezentacja wyjaśniająca, czym są dzieła/utwory, kto może być ich autorem oraz w jaki sposób można legalnie i etycznie korzystać z dostępnych zasobów 👉(TUTAJ ZOBACZ PREZENTACJĘ). Ta wiedza jest istotnym elementem edukacji rozwijającej kompetencje informacyjne naszych uczniów, tak ważne w funkcjonowaniu we współczesnym świecie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i sympatykom Kwietniowych Antypiratów, a zwłaszcza naszym patronom medialnym: czasopismom Biblioteka w Szkole i Dyrektor Szkoły, portalowi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz TVP3 Bydgoszcz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz